Eğitim-Bir-Sen kuruluşunun 23. yıldönümü

Eğitim-Bir-Sen kuruluşunun 23. yıldönümü
Eğitim-Bir-Sen kuruluşunun 23. yıldönümü
AFYONKARAHİSAR (AA) - Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Abdullah Çelik, sendikanın kuruluşunun 23. yıldönümü nedeniyle açıklama...

AFYONKARAHİSAR (AA) -  Eğitim -Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Abdullah Çelik, sendikanın kuruluşunun 23. yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı. 

Çelik, açıklamasında, Eğitim-Bir-Sen'in, emek ve özgürlük mücadelesi şeklinde geçen 23 yılda, dünyanın herhangi bir köşesinde yaşanan bir acıyı yüreğinde hissettiğini, mazlum ve mağdurların en büyük sığınağı olduğunu ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen'in, çalışma hedefi olarak eğitimcilerin mesleğini icra ederken mesleki sorunlardan ve ekonomik darboğazdan arındırılmış bir zihin berraklığı içerisinde bulunmasını hedeflediğini aktaran Çelik, "Bu hedefe nitelikli temsille ulaşılabileceğini bilen Eğitim-Bir-Sen, çalışanların nitelikli temsili doğrultusunda da mutlaka 'genel yetkili sendika ' olmanın gereğine inanarak ve eğitim çalışanlarını sadece üyelik imzasını atmaya değil, gönül birlikteliğine davet etmiş, sağlam bir örgütsel yapı ortaya çıkarmaya çabalamış ve bu mücadelesinin sonunda 'genel yetkili sendika' olmuştur" ifadelerine yer verdi.

Çelik, Eğitim-Bir-Sen'in, cumhuriyetin cumhurla örtüşme problemi içerisinde olduğunu düşündüğünü belirterek şunları kaydetti:

"Eğitim-Bir-Sen, halkına yabancı bir yönetme anlayışının, halkı biçimlendirme doğrultusunda gerçekleştirdiği başörtüsü yasağı, katsayı engeli, kesintisiz eğitim ve benzeri zulümlerin bertaraf edilerek devletin millete göre reorganize edilmesine çaba göstermiş; 28 Şubat , 27 Nisan gibi antidemokratik yaklaşımlar sürecinde emeğin ve ekmeğin özgürlükle birlikte değerli olduğu düşüncesiyle hareket etmiş, milletin yanında gür bir sada olarak yer almıştır. Eğitim-Bir-Sen, 23 yılda ortaya koyduğu atak, kararlı, ilkeli ve tutarlı sendikal mücadelesini, Türkiye 'nin gelişmesi, kalkınması, özgürlük alanlarının geri dönülemez biçimde alabildiğine genişletilmesi mücadelesine en büyük katkıyı sunma doğrultusunda ortaya koymaya; 'Zulme rıza, zulümdür' fetvasınca dünyada sergilenen zulümlere 'dur' demeye devam edecek, mazlum ve mağdurların en büyük sığınağı olmayı daima sürdürecektir. "