Eğitim-Bir-Sen'den "nöbet ücretleri" açıklaması

Eğitim-Bir-Sen'den "nöbet ücretleri" açıklaması
Eğitim-Bir-Sen'den "nöbet ücretleri" açıklaması
AFYONKARAHİSAR (AA) - Eğitim-Bir-Sen Sandıklı temsilciliği üyesi bir grup "Öğretmenlere nöbet ücreti verilmesi" ve "Öğretmenlerin ek ders...

AFYONKARAHİSAR (AA) -  Eğitim -Bir-Sen Sandıklı temsilciliği üyesi bir grup "Öğretmenlere nöbet ücreti verilmesi" ve "Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması" için belediye önünde imza kampanyası başlattı. 

Belediye önünde ellerinde pankart ve dövizlerle toplanan sendika üyeleri adına konuşan Eğitim-Bir-Sen Sandıklı Şube Başkanı Ufuk Taşbaş, Anayasa 'nın, "Ücrette adalet sağlanması" başlıklı 55. maddesinde, "Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri için gerekli tedbirleri alır" hükmünün yer aldığını anımsattı.

Anayasa'da, "Zorla çalıştırma yasağı" başlıklı 18. maddede ise "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz, angarya yasaktır" hükmünün bulunduğunu söyleyen Taşbaş, "Hal böyleyken yönetmelik zoruyla ceza tehdidi altında zorla nöbet görevi verilmesinin ve karşılık olarak hiçbir ücret ödenmemesinin angarya niteliğinde olduğuna kuşku yoktur. Ek ders esaslarında ki eşitsizlik giderilmeli, ders ücretleri iki katına çıkarılmalıdır. Memur ve hizmetlilerin fazla çalışmaları ücretlendirilmelidir" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından grup, dağıldı.