Esed ve Rus güçlerinin Türkmenlere saldırıları

Esed ve Rus güçlerinin Türkmenlere saldırıları
Esed ve Rus güçlerinin Türkmenlere saldırıları
- Sultan İkinci Abdülhamid'in torunu Osmanoğlu: - "Gerek Ruslar, gerek Amerikalılar gerekse batılılar, onlara bir sözüm var. Eğer biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz. Onlar bizim geçmişimizi çok iyi bilirler. Bizim damarımıza basmayın. Bizim sabrımızı zorlamayın. Geçmişte 700 yıl boyunca nasıl mücadele verdiğimizi iyi bilirler"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Sultan İkinci Abdülhamid'in torunu Kayıhan Osmanoğlu, Esed ve Rus güçlerinin Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılarına ilişkin, "Gerek Ruslar, gerek Amerikalılar gerekse batılılar, onlara bir sözüm var. Eğer biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz. Onlar bizim geçmişimizi çok iyi bilirler. Bizim damarımıza basmayın. Bizim sabrımızı zorlamayın. Geçmişte 700 yıl boyunca nasıl mücadele verdiğimizi iyi bilirler" dedi.

Osmanoğlu, Afyonkarahisar Belediyesi ile Afyonkarahisar Genç Atılımcılar Derneği'nin (AGAD) Afyonkarahisar Rehberlik Araştırma Merkezi'nde düzenlediği "Dedem Sultan Abdülhamid Konferansı"nda, 3 Mart 1924 yılında Osmanoğlu ailesinin sürgüne gönderildiğini söyledi.

Haneden üyelerinin ABD, Fransa, İngiltere, Mısır ve Lübnan başta olmak üzere birçok farklı ülkeye sürgün olarak gönderildiğini hatırlatan Osmanoğlu, çoğunun sarayda yaşayıp büyüdüğü için Osmanlıca, Farsça ve Arapça bildiğini, Türkçe'yi de çok az bildiğini ifade etti.

Sarayda yaşayan son büyüklerinin de 2009'da hayatını kaybettiğini anlatan Osmanoğlu, şunları kaybetti:

"Osmanoğlu ailesi olarak soyumuz devam ediyor. Toplam 25 şehzade var. Ancak bununla beraber de 25 bin tane sahte şehzade var. Bunları birçok yerde görüyoruz, özellikle sanal alemde. Bunlarla da mücadele ediyoruz. Dünyanın birçok yerinde buna benzer durumlar var. Türkçe bilmeyen şehzadelere kızdım, sonra ise kızdığım için üzüldüm. İnanın imkanları yokken bile hayatlarını zor bir şekilde geçiren bu insanlar, şu anda Türkçe öğrenmeye başladı."

- "Bayırbucak Tükmenleri'nden Allah razı olsun"

Osmanoğlu, Esed ve Rus güçlerinin Bayırbucak Türkmenleri'ne yönelik saldırılarına tepki göstererek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Öncelikle Bayırbucak Tükmenleri'nden Allah razı olsun. O topraklar Osmanlı toprakları ve onlar bu topraklara sahip çıkıyorlar. Orayı bırakmıyorlar. Allah onlardan razı olsun, onlara buradan dualarımızı gönderiyoruz. Allah'ın izniyle zafer İslam'ındır. Gerek Ruslar, gerek Amerikalılar gerekse batılılar, onlara bir sözüm var. Eğer biz geriye dönersek siz deliye dönersiniz. Onlar bizim geçmişimizi çok iyi bilirler. Bizim damarımıza basmayın. Bizim sabrımızı zorlamayın. Geçmişte 700 yıl boyunca nasıl mücadele verdiğimizi iyi bilirler."

AGAD Başkanı İlyas Kaan Taytak ise amaçlarının Osmanlıyı en iyi şekilde anlatmak olduğunu belirterek, düzenleyecekleri etkinliklerle Osmanlıyı en iyi şekilde anlatmanın derdi ve heyecanı içerisinde olacaklarını söyledi.