Evini şehit ailesine bağışlayan gurbetçi Dal:

Evini şehit ailesine bağışlayan gurbetçi Dal:
Evini şehit ailesine bağışlayan gurbetçi Dal:
- "5 değil 10 tane de evim olsa veririm. Askerler bizim askerimiz, polisler bizim polisimiz. Önemli olan birlik beraberlik içinde olmak" - "Haberi duyduğumda şok geçirdim. Eşinin yanında vurmak kolay bir şey. Haince pusu kurmak kolay. Duygulandım ve 3 gün işe gitmedim"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Ordulu şehit Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu'nun ailesine Eskişehir'deki evini bağışlayan gurbetçi sıva ustası Ali Dal, "5 değil 10 tane de evim olsa veririm. Askerler bizim askerimiz, polisler bizim polisimiz. Önemli olan birlik beraberlik içinde olmak" dedi.

Kendisini davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'la görüşmek için Fransa'dan Türkiye 'ye gelen Dal, memleketi Afyonkarahisar'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın kendisini telefonla aradığını söyledi.

Erdoğan'ın kendisini davranışından dolayı kutlayarak,  Ankara 'ya davet ettiğini söyleyen Dal, Türkiye'ye ziyaretinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceğini anlattı.

Söz konusu bağışından dolayı güzel dileklerini iletenlere teşekkür edip mutluluğunu dile getiren Dal, önceden kendilerine Fransa'da iyi davranmadıklarını, Erdoğan sayesinde 12 yıldır Avrupa'da rahat olduklarını söyledi. Dal, Erdoğan'ın sayesinde bağışladığı evi yapabildiğini belirtti.

Türkiye'de bir şeylere öncülük ettiğinden, farkındalık oluşturduğundan dolayı mutlu olduğunu aktaran Dal, "5 değil 10 tane de evim olsa veririm. Askerler bizim askerimiz, polisler bizim polisimiz. Önemli olan birlik beraberlik içinde olmak. Sizin acınız olduğunda, Avrupa'da bizim de acımız oluyor. Bir yerinize iğne battığında bizim de aynı şekilde bir yerimize iğne batıyor. Ne kadar rahat olursanız biz de rahat oluruz. Bu öncülüğü Allah bana nasip etti. Çok mutluyum, Allahıma bin şükür" diye konuştu.

- "Haberi duyduğumda duygulandım ve 3 gün işe gitmedim"

Evi bağışlama sürecinde yaşadıklarını anlatan Dal, şunları kaydetti:

"Haberi duyduğumda şok geçirdim. Eşinin yanında vurmak kolay bir şey. Haince pusu kurmak kolay. Duygulandım ve 3 gün işe gitmedim. Gece yarısı haberi aldım. Şehidimizin cenaze namazında da İrfan ağabeyimi (Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu) gördüm. Şehidimizin evini gördüm. Duramadım. 75 milyon insanız, Osmanlı torunuyuz biz. Para pul ne ki bizim için. Götüreceğimiz bir top bez o da nasip olursa. Mal mülk dünyada kalır. İnsanın ismi var mı, yok. Eşim ve çocuklarım ne oldu diye sordu. Ben de durumu anlattım. 'Evleri yok, Türk bayrağı oraya layık değil' dedim. Benim evde kaldığım zaten iki gün, ben ne yapacağım. Eşim ve çocuklarım karar verdi. Sen kazanıyorsun, biz her zaman yanındayız, şehit bizim şehidimiz dediler. Kanal 3 televizyonundan Hamza Top'a bir mesaj attım, sabah konuştuk. 'Şehit ailesine sıfır ev bağışlayacağım' dedim, 'yıllık mı' diye sordu, ben de 'tapusuna kadar hepsini vereceğim' dedim. Daha sonra İrfan ağabeyim aradı. En fazla yardım eden Hamza Top oldu, Afyonkarahisar Valimiz, Ordu Valimiz, askeriyemiz. Ben Afyonluyum, gurur duyarım, elimden geldiği kadar da yardımımı yaparım. Bu vatan bizim vatanımız, polis bizim polisimiz, asker bizim askerimiz."

Fransa'nın Vienne kentinde yaşayan ve aslen Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinden olan 3 çocuk babası sıva ustası Ali Dal, Diyarbakır'da eşiyle pazar alışverişi yaptığı sırada silahlı saldırıya uğrayarak şehit olan Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu'nun ailesine, Eskişehir'deki evinin tapusunu vermişti.