"Galatasaray kirazı" dalında kaldı

"Galatasaray kirazı" dalında kaldı
"Galatasaray kirazı" dalında kaldı
- Sultandağı'nda, sarı-kırmızı renkleri dolayısıyla "Galatasaray kirazı" olarak adlandırılan kiraz türü, bu yıl kilogram fiyatı 50 kuruşa kadar gerileyince çiftçisi tarafından dalında bırakıldı - Sultandağı Ziraat Odası Başkanı Dinç: - "Geçen yıl 1,5 liradan satılmıştı. Bu yıl fiyat düşük olduğu için çiftçi ağacından toplamayınca 'Galatasaray kirazı' dalında kaldı"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ZAFER AKPINAR - Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde yetiştirilen ve sarı-kırmızı renkleri dolayısıyla " Galatasaray  kirazı" olarak adlandırılan kiraz türü, bu yıl kilogramı 50 kuruşa kadar düşmesi nedeniyle çiftçisi tarafından ağaçlardan toplanmadı.

Sultandağı Ziraat Odası Başkanı Hasan Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sultandağı'nda yurtdışına gönderilen Ziraat-900 (Napolyon) başta olmak üzere 10'u aşkın çeşitte kiraz yetiştirildiğini söyledi. Bu kirazlardan "Merton Late" çeşidinin sarı-kırmızı renklere sahip olduğunu belirten Dinç, renkleri dolayısıyla bu türün çiftçiler arasında "Galatasaray kirazı" olarak bilindiğini anlattı.

Bu kirazın, olumsuz hava şartlarından fazla etkilenmediğini belirten Dinç, şöyle konuştu:

"Dallarında üzüm gibi ürün yetişir. Bu yıl genel olarak kirazda istediğimiz fiyat oluşmadı. 'Galatasaray kirazı'nın kilogram fiyatı 50 kuruşa kadar geriledi. Geçen yıl 1,5 liradan satılmıştı. Bu yıl fiyat düşük olduğu için çiftçi ağacından toplamayınca 'Galatasaray kirazı' dalında kaldı. Galatasaray'ın şampiyonluğu bile bu yıl 'Galatasaray kirazı' üreten çiftçiye yarar getirmedi. Bu kirazlar dalında çürümeye bırakıldı. Aslında çok lezzetli bir kiraz. Fenerbahçeli, Beşiktaşlı demeden herkes bölgemizde severek tüketiyor. Pazar , bu kirazı çok tanımıyor. Genelde sanayilik ve reçellik olarak değerlendiriliyor. Sofralık olarak sunulduğunda her taraftarın seveceğine inanıyorum."

Meyve üreticisi Mustafa Akpınar da Fenerbahçeli olduğunu ancak ürettiği "Galatasaray kirazı"nı yemekten büyük keyif aldığını dile getirdi.

Bölgede, Spor Toto Süper Lig'in son şampiyonu Galatasaray'ın adıyla anılan bu kirazın fiyatının düşük olduğunu ifade eden Akpınar, "Kilogramı 50 kuruşa toplamaya değmez. İşçi tutsanız cebinizden gidecek. Bu fiyata topladığınız kirazla gübre, ilaç ve mazot parasını mı ödeyeceksiniz, yıl boyu geçinecek misiniz? Bu yıl kirazdan kazanamadık, umudumuz vişnede ancak onda da beklediğimiz fiyat henüz oluşmadı" dedi.