İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları
İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi.Dinar Anadolu İmam Hatip...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde  İstanbul 'un fethinin 562. yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi.

Dinar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından mehteran eşliğinde fetih yürüyüşü ile başlayan program, İmam Hatip Lisesi bahçesi içerisinde devam etti.

Lisenin Müdürü Çetin Sarı, burada yaptığı konuşmada, Hz. Muhammed Mustafa'nın övgüsüne mazhar olan İstanbul'un fethinin 562. yıldönümünü kutladıklarını söyledi.

Dünya kentinin kendilerine miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmed Han olmak üzere tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle andıklarını dile getiren Sarı, böyle bir etkinlik düzenlemekten gurur duyduklarını ifade etti.

Lisenin İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Metin Uğur ise İstanbul'un fethinin 29 Mayıs 1453'te fethedildiğini ifade ederek, "Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli devletlerden olan Doğu Roma İmparatorluğu böylelikle sona ermiştir. İstanbul Fetih edildikten sonra Orta Çağ kapanmış ve 1789 Fransız İhtilali'ne kadar sürecek olan Yeni Çağ başlamıştır"

Konuşmaların ardından program, mehteran gösterisi, Şehitler için hatim duası ve yapılan ikramlarla sona erdi.