KPSS mağduru, atanmak için 2 yıl bekledi

KPSS mağduru, atanmak için 2 yıl bekledi
KPSS mağduru, atanmak için 2 yıl bekledi
- Matematik öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra 2010 KPSS'den 82 alan ancak Eğitim Bilimleri Testi'nin yenilenmesi üzerine puanı 78'e düşen Erkara, iki yıl sonraki sınavda 91 alarak atanabildi - Erkara: - ''İki yıllık mağduriyetim tamamen psikolojik. Hazırlanıyorsun olmuyor, hazırlanıyorsun yine olmuyor. O psikolojik sıkıntılardan saçım döküldü'' - ''Bu konunun üzerine sonuna kadar gidilmesi taraftarıyım''

AFYONKARAHİSAR (AA) - ÖZKAN BEYER - Afyonkarahisar'da matematik öğretmeni Mehmet Ali Erkara, 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) Eğitim Bilimleri Testi yenilendiğinden puanının düştüğünü ve atanmak için iki yıl beklediğini belirterek, ''Mağdur oldum. Bu konunun üzerine sonuna kadar gidilmeli'' dedi.

Erkara (27), AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Balıkesir Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra, KPSS'ye ilk kez 2010'da girdiğini söyledi.

Sınavda 82,1 puan aldığını dile getiren Erkara, bazı kişilerin soruları daha önce ele geçirdiği iddiaları üzerine Eğitim Bilimleri Testi'nin iptal edildiğini hatırlattı.

Yenilenen sınavdan 78,6 aldığını bildiren Erkara, ''Sınava konsantre olamadığımdan puanım epeyce düştü. 'Sorular çalındı, yine çalınır, bunu yapanlar yine yapar' gibi güvensizlik de oluştu. Öyle olunca da sınav stresi yaşadım. O iki aylık süreçte sınava hazırlanamadım'' diye konuştu.

Erkara, 2010 KPSS'den 87-88 puan beklediğini anlatarak, ''Standart sapmaları nedeniyle puanlar düşünce 82 geldi. KPSS'de soruların tamamını doğru yanıtlayan olmuyordu ancak o sınavda birçok kişi 120'de 120 yaptı. Bu nedenle mağdur oldum. Bu konunun üzerine sonuna kadar gidilmesi taraftarıyım'' ifadelerini kullandı.

- ''Sıkıntıdan saçım döküldü''

Sınavın ardından atanamadığı için özel dersler verdiğini, zor durumlarında ailesinden destek aldığını dile getiren Erkara, yaşının ilerlemesi ve çalışmaya başlayamamasından kaynaklanan sıkıntılar yaşadığını bildirdi.

Bir devlet okulunda işbaşı yapmak için iki yıl beklediğini, 2012'de aldığı 91 puanla atandığını ifade eden Erkara, şunları kaydetti:

''Ailem, olabildiğince destek oldu ancak 2010 ve 2011'de atanamayınca o destek birden gitti. Gerek ailem gerekse arkadaşlarım, 'Sen öğretmenlik okudun ama öğretmenlik yapamazsın, zaten atanamıyorsun' düşüncesiyle davranmaya başladı. Bu iki yıllık mağduriyetim de tamamen psikolojik. Hazırlanıyorsun olmuyor, hazırlanıyorsun yine olmuyor. O psikolojik sıkıntılardan saçım döküldü.''