Lodosun devirdiği ağaçlar ekonomiye kazandırılacak

Lodosun devirdiği ağaçlar ekonomiye kazandırılacak
Lodosun devirdiği ağaçlar ekonomiye kazandırılacak
- Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünün sorumluluk sahasındaki iki ilde lodos ve yoğun kar yağışı yüzünden yerinden sökülen, kırılan ağaçlar, ahşap sanayisinde değerlendirilecek - Orman Bölge Müdürü Ateş: "Bu tabii bir olay. 10-20 yılda bir böyle olaylar yaşanabiliyor. Ormandaki ağaçlar da bundan etkileniyor" - "Zarar, korkulan boyutlarda değil. Belli bir ölçüde bazı ağaçlarımızın zarar gördüğünü belirledik"

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Afyonkarahisar ve Eskişehir'de, lodos ve yoğun kar yağışı nedeniyle devrilen ağaçların ahşap sanayisine kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sorumluluk alanındaki iller olan Afyonkarahisar ve Eskişehir'de bir süre önce etkili olan lodos ile yoğun kar yağışının, ormanlarda bazı ağaçların devrilmesine ve kırılmasına yol açtığını söyledi.

Bölge Müdürlüğü ve bağlı işletmelerden ekipleri, devrilen ve kırılan ağaçların tespiti için çalışma yürüttüğünü belirten Ateş, şöyle konuştu:

"Tespitlerin akabinde bunların değerlendirilmesi, ekonomiye kazandırılması çalışmalarımız olacak. Ahşap madde işleyen sanayiye bunları sunacağız. Bu tabii bir olay. 10-20 yılda bir böyle olaylar yaşanabiliyor. Ormandaki ağaçlar da bundan etkileniyor. Zarar, korkulan boyutlarda değil. Belli bir ölçüde bazı ağaçlarımızın zarar gördüğünü belirledik. Bölgenin tamamı taranarak zarar görmüş, devrilmiş, kırılmış ağaçlarımızın ekonomiye kazandırılması çalışmalarımıza başladık. Kar yağışı böyle devam ederse biraz daha kayıplarımız artabilir ama rüzgar esmesi halinde ağaçların üzerindeki karlar boşalırsa tekrar ağaçlarımız bundan daha az etkilenir."

- Kar yeni dikilen fidanlara umut oldu

Ateş, bu sezon bölgede dikilen fidan sayısının 10 milyona yaklaştığını bilgisini verdi.

Son dönemdeki kar yağışlarının, fidanların büyümesi için çok uygun bir ortam sağladığını vurgulayan Ateş, "Bu sayede dikilen fidanların tutma oranı son derece yükseldi" dedi.

Ülke genelinde 2013-2014 sezonunun çok kurak geçtiğini hatırlatan Ateş, söz konusu yağışların bunun telafisinde büyük yarar sağladığını anlattı.

Dikilen fidanların, insan eliyle yapılamayacak ölçüde sulandığını dile getiren Ateş, "Kar yağışının sona ermesiyle fidan dikimlerimiz devam edecek" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Afyonkarahisar

  ,

  Rüzgar

  ,

  ülke

  ,

  orman

  ,

  sezon

  ,

  kar

  ,

  derece