Mermerciler 2014'te ihracat hedeflerini tutturamadı

Mermerciler 2014'te ihracat hedeflerini tutturamadı
Mermerciler 2014'te ihracat hedeflerini tutturamadı
- Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şehitoğlu: "Afyonkarahisar'ın 2014 yılı genel ihracatı, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 2,7 düştü. Özellikle mermer sektörünün ihracatta her yıl yüzde 5'in üzerinde büyümesi gerekiyor ancak geçen sene hedefleri yakalayamadık" - "İhracatın önündeki engellerden biri, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerdeki sorunlardır. Irak, Suriye ve Ukrayna'da iç karışıklıklar var. Rus dublesinin, dolar karşısında ciddi anlamda değer kaybetmesi, ihracatımızın düşmesine sebepleri oluyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Afyonkarahisar'dan mermer ihracatı, Irak, Suriye ve Ukrayna'da yaşanan iç karışıklıkların yanı sıra Rus rublesinin dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle geçen yıl beklenen seviyede gerçekleşmedi.

Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zengin ve kaliteli mermer yataklarına sahip ilin toplam dış satımı 2013'te 364 milyon dolar iken 2014'te 358 milyon dolara gerilediğini, yine geçen yıl ihraç kayıtlı satışların da 77 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

İhracatın geçen yıl beklentilerinin çok altında kaldığını vurgulayan Şehitoğlu, "Afyonkarahisar'ın 2014 yılı genel ihracatı, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 2,7 düştü. Özellikle mermer sektörünün ihracatta her yıl yüzde 5'in üzerinde büyümesi gerekiyor ancak geçen sene hedefleri yakalayamadık. Mermer sektörü 2014 yılı ihracatı 189 milyon dolar civarında gerçekleşti. İhracat, bir önceki yıla göre biraz yükselmiş gibi görünse de beklenen seviyelere ulaşmadı."

Şehitoğlu, ihracattaki düşüşün nedenlerinden birinin, Çin 'in blok mermer alımını azaltması olduğunu anlattı.

Çinli firmaların, geçen yıl Türkiye 'den satın aldığı blok mermer miktarının 2013'e göre yüzde 50 azaldığını, bunun etkisinin de satışlara yansıdığını dile getiren Şehitoğlu, şunları kaydetti:

"İhracatın önündeki engellerden biri, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerdeki sorunlardır. Irak, Suriye ve Ukrayna'da iç karışıklıklar var. Rus dublesinin, dolar karşısında ciddi anlamda değer kaybetmesi, ihracatımızın düşmesine sebepleri oluyor. Bizim ürünlerimiz lüks tüketim malları. Bu olaylar, doğrudan alıcıları etkiliyor. İhracatımızın düşme nedenleri arasında yurt dışındaki firmaların mermer yerine seramik ya da doğal taşa yakın ürünlere yönelmesi, üretim maliyetlerimizin yükselmesi, işçilik giderlerimizin yükselmesi, enerji maliyetlerimizin yükselmesi, iç girdi maliyetlerimizin yükselmesi konularını sayabiliriz. Giderlerimizin artması ihracat rakamlarımıza yansıdı."