Minderde çalışıp havuzda şampiyon oldular

Minderde çalışıp havuzda şampiyon oldular
Minderde çalışıp havuzda şampiyon oldular
- Afyonkarahisarlı kule ve tramplen atlama sporcuları, salonda minderde çalışarak şampiyonalara hazırlanıyor - Keskinler Spor Kulübü Başkanı Keskin: -"Karada çalışma olmazsa havuz olmaz. Ama havuzumuz olmadığı için kara çalışmamız da yeterli gelmiyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Kule ve tramplen atlama branşında Türkiye şampiyonlukları elde eden Afyonkarahisarlı sporcular, minderde çalışarak şampiyonalara hazırlanıyor.

Branşa uygun havuzları bulunmayan sporcular, haftanın belirli günlerinde  Atatürk Spor Salonu'nda bir araya gelerek antrenörleri eşliğinde bir süre kara çalışması ve yer jimnastiği yapıyor. Temin edilen bir tramplenin önüne mavi minderler yerleştirilmesinin ardından sporcular, egzersizlerini sürdürüyor.

Keskinler Spor Kulübü Başkanı Osman Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'da, kule ve tramplen atlama dalında faaliyet gösteren tek kulüp olduklarını, gittikleri yarışmalarda da kenti başarıyla temsil ettiklerini anlattı.

Atlama kulesi ve havuz bulunmadığı için minderde çalıştıklarını, müsabakaların yapılacağı şehre önceden gidip oradaki havuzda bir süre antrenman yaptıklarını dile getiren Keskin, aldıkları başarılardan da gurur duyduklarını söyledi. 

Samsun'da yapılan Türkiye Yüzme Federasyonu Kule ve Tramplen Kış Kupası'nda iki Türkiye birinciliği, birer ikincilik ve üçüncülük elde ettiklerini aktaran Keskin, "Bu yarışmalara katılanlar arasında daha önce milli olan sporcularımız var. Bu sporcularımız kendisinden bekleneni yine verdi. Bu sonuçlardan sonra da mart ve mayıs aylarında yapılacak yurtdışı müsabakalara katılmak üzere bir sporcumuz milli takıma davet edildi. Orada da Afyonkarahisar'ı ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek, iyi sonuçlar bekliyoruz" diye konuştu.

Karada çalışarak başarı elde etme konusunda zorlandıklarını belirten Keskin, şunları kaydetti:

"Durumu bildiğimiz halde bu sporu yapıyoruz. Yerde çalıştıktan sonra gittiğimiz havuzda, deneme yanılma yöntemiyle kendimizi görüyoruz. Şu da bir gerçek, kule ve tramplen atlamada bir sporcu müsabakaya girecekse mutlaka bunun yüzde 60'ını karada çalışmak zorunda. Hem kuvvet hem de esneklik anlamında. Karada çalışma olmazsa havuz olmaz. Havuzumuz olmadığı için kara çalışmamız da yeterli gelmiyor."

Milli takıma davet edilen ortaokul 8. sınıf öğrencisi Yapsak Selin Keskin de daha çok kuvvet ağırlıklı çalışarak hazırlandıklarını, havuz olmadığı için de yeni hareketler çıkartamadığını söyledi.

Bugüne kadar katıldığı yarışmalardan 27 altın , 20 gümüş, 3 de bronz madalya kazandığını dile getiren Keskin, şimdi ise Sırbistan ve Hırvatistan'daki şampiyonalara hazırlandığını, Türkiye'yi başarılı bir şekilde temsil edeceğini sözlerine ekledi.