Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- İHH İnsani Yardım Vakfı Afyonkarahisar Şube Başkanı Ertürk: "Türkiye Müslümanları olarak bu kadarı reddediyoruz"

AFYONKARAHİSAR (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ertürk, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine tepki gösterdi.

Ertürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel anlamda İslam düşmanı ve işbirlikçilerinin işbaşında olduklarını söyledi.

Mursi'nin Mısır'da yapılan seçimlerde yüzde 50'nin üzerinde oy olarak Cumhurbaşkanı seçildiğini ifade eden Ertürk, "Mursi, görev süresi boyunca adalet ve kalkınmaya önem vermiştir. Bunu hazmedemeyen dış güçler, işbirlikçilerini kışkırtarak Mursi'yi devirmişlerdir" dedi.

Ertürk, Mursi'nin ülkesini adil bir şekilde yönetmesine rağmen idam ile yargılandığını ifade ederek, "Bu idam daha sonraki süreçte müebbete çevrilmiş, bugün itibarıyla tekrar idam kararı verilmiştir. Bu kararı kesinlikle bul etmiyoruz. Türkiye Müslümanları olarak bu kadarı reddediyoruz" şeklinde konuştu.

Bu kararın tamamen küresel güçlerinin ve onların işbirlikçilerinin kararı olduğunu ifade eden Ertürk, şunları kaydetti:

"Bu karar bizim için hükümsüzdür. Türkiye'deki Müslümanlar olarak oynanan bu oyunları görüyoruz. Bu oyunun farkındayız.  Oyun oynayanların üstünde bir oyun vardırki o da Allah'ın oyunudur. Bunların hepsini Allah'a havale ediyoruz. Bundan 30 sene öncesinde Türkiye'de de buna benzer oyunlar uygulandı. Menderes'i astılar, Özal'ı zehirlediler ancak bundan sonra hiçbir liderimizi, bu ve buna benzer oyunlarla alaşağı etmelerine izin vermeyeceğiz. Tüm siyasi liderleri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum."