Öğrencilerden "akıllı ev"

Öğrencilerden "akıllı ev"
Öğrencilerden "akıllı ev"
- AKÜ Dinar Meslek Yüksekokulunda bir öğretim görevlisi ve öğrencilerinin geliştirdiği sistem, ev ve iş yerlerinin elektriğinin şebekeden bağımsız çalışmasını, güneşten azami ölçüde yararlanılmasını, istenilen bir cihazın tek tuşla çalıştırılabilmesini sağlıyor - Öğretim Görevlisi Kaysal: "Evinizin içindeki çamaşır makinesinden tutun da buzdolabı, televizyon ve aydınlatmaya kadar her şeyi çalıştırabiliyorsunuz. Ev aletleri, şebekeden bağımsız bir şekilde çalışabiliyor" - "Akıllı ev olmasını sağlayan diğer bir özellik ise cep telefonuyla evdeki cihazların kontrol edilebilmesidir. Ev içinde bulunan fırın, klima, televizyon gibi cihazların kontrolü dünyanın herhangi bir yerinden sağlanabiliyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - İSMAİL YILMAZ - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Dinar Meslek Yüksekokulu Elektronik Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Kaysal ve öğrencilerinin geliştirdiği sistemle ev ve yerlerinin elektriğinin şebekeden bağımsız sağlanması yanında istenilen ev aleti bir tuşla çalıştırılabilecek.

Kaysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Güneş Takibi ve Akıllı Ev Otomasyonu Sistemi Projesi" kapsamında panelleri hareketli hale getirip elektrik üretiminde gün boyu en yüksek düzeyde güneşten yararlanılabilmesini sağladıklarını söyledi.

Sensörler sayesinde güneş ışınlarının takip edildiğini, sistemin maksimum verimle çalışmasının sağlandığını anlatan Kaysal, "Tasarladığımız kart vasıtasıyla da aküleri şarj ederek elektriği depoluyoruz. Sabit panellerle güneş ışınlarını elektriğe çevirerek aynı mantıkla şarj ediyoruz. Bu sayede evinizin içindeki çamaşır makinesinden tutun da buzdolabı, televizyon ve aydınlatmaya kadar her şeyi çalıştırabiliyorsunuz. Ev aletleri, şebekeden bağımsız bir şekilde çalışabiliyor" diye konuştu.

Kaysal, mobil kontrol cihazıyla evin dışından, içerideki cihazların çalışmasının da sağlandığını bildirdi.

Ev ve iş yerlerinin güvenliğini daha da artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Kaysal, şunları kaydetti:

"Şifreli kapı otomatiğiyle  güvenlik daha da kuvvetlendirildi. Bu sayede şifreyi bilmeyen eve girememekte ve anahtar kaybolması sorunu ortadan kalkmaktadır. Uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için minyatür evde lazer ışınları ve algılama devrelerinin uygun yere montajı yapıldı. Akıllı ev olmasını sağlayan diğer bir özellik ise cep telefonuyla evdeki cihazların kontrol edilebilmesidir. Ev içinde bulunan fırın, klima, televizyon gibi cihazların kontrolü dünyanın herhangi bir yerinden sağlanabiliyor. Tasarlanan devre GSM hattına çağrı gelmeye başladıktan sonra telefon hattına gelen darbeleri saymaya başlıyor ve sistem telefon zilinin 5 kez çalmasının ardından otomatik olarak açılıyor."

Meslek Yüksekokulu Müdürü İbrahim Balık ise Kaysal ve öğrencileri tebrik etti.

Okul idaresi olarak öğrenci ve öğretim üyelerine her türlü desteği verdiklerini dile getiren Balık, "Bundan sonraki süreçte çok daha farklı orijinal ve belki seri üretilebilir imkanına sahip çalışmalar yapacaklar. Yerel yöneticilerimiz de sağ olsunlar bu konularda bizleri teşvik ediyor. Eminim diğer bölümlerimiz de çok daha güzel çalışmalara imza atacaktır" ifadesini kullandı.