Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Barajlarımız bu mevsimde bile yüzde 50-75 dolu. Sulamalarda yeterince suyumuz var hatta fazla suyumuz bile var. İçme ve kullanma suyunda bir problem yok" - "Dünyada tarımda 7'nci sıraya yükseldiysek bunu tamamen sulamaya borçluyuz"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajların bu mevsimde bile yüzde 50-75 dolu olduğunu belirterek, "Sulamalarda yeterince suyumuz var hatta fazla suyumuz bile var. İçme ve kullanma suyunda bir problem yok" dedi.

AK Parti Sandıklı Seçim İrtibat Bürosu'nun açılış törenine katılan Eroğlu, daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Eroğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine, ülke genelinde barajların yeterince dolu olduğunu söyledi.

Su sıkıntısı bulunmadığını ifade eden Eroğlu, "Geçen seneki kuraklığa rağmen  İstanbul , Bursa, İzmir, Kocaeli, Mardin ve Kars gibi illere su sıkıntısı çektirmeden su verdik. Şu anda barajlarımız bu mevsimde bile yüzde 50-75 dolu. Sulamalarda yeterince suyumuz var hatta fazla suyumuz bile var. İçme ve kullanma suyunda bir problem yok. Allah'a şükür bu sene yağışlı mevsim" diye konuştu.

Geçen yıl gerekli önlemleri aldıklarını anlatan Eroğlu, A, B ve C planlarını uygulayıp büyük şehirleri susuz bırakmadıklarını vurguladı. Bunu, yaptıkları barajlar ile içme suyu ve sulama tesislerine borçlu olduklarını anlatan Eroğlu, "Yani suyu biriktirmeseydik, bu derece su veremezdik. Suları biriktirdik, bin günde bin gölet sulamasını gerçekleştirdik. 268 barajın inşaatını yaptık. Şu anda 6 milyon hektar alanı sulayacak sulama tesislerimiz var. Dünyada tarımda 7'nci sıraya yükseldiysek bunu tamamen sulamaya borçluyuz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eroğlu'na, " Türkiye 'de bir iklim değişikliği söz konusu mu?" sorusu da yöneltildi. Herhangi bir iklim değişikliğinin söz konusu olmadığını dile getiren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki yağış durumunun 1950 yılından bu yana takipçisiyim. Bazı yıllar sulak, bazı yıllar ise kurak oluyor. Türkiye'de 7 yılda bir kısmi kuraklık oluyor. Türkiye'de en son 1994 yılında kuraklık vardı. Sonra 7 yıl sonra bir kuraklık vardı. 2008 yılında da yine kuralık vardı. 2014 yılında yani geçen sene yine kuraklık oldu. Ona göre tedbir alıyoruz. Bu sene yağışlar fazlaydı, bu yüzden barajlar dolu."