Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "(KKTC'ye su temini projesi) Şu anda su Kıbrıs tarafına akıyor. Alaköprü Barajı'ndan Geçitköy Barajı'na... Orada çok muhteşem bir içme suyu arıtma tesisi kurduk. Onun test çalışmaları başladı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza 'ayın 20'sine kadar açılırsa isabet olur' diye durumu arz ettim. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızdan uygun bir tarih bekleniyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye 'den KKTC'ye su temini projesi kapsamında, şu anda suyun Kıbrıs'a aktığını belirterek, "Orada çok muhteşem bir içme suyu arıtma tesisi kurduk. Onun test çalışmaları başladı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza 'ayın 20'sine kadar açılırsa isabet olur' diye durumu arz ettim. Şimdi sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızdan uygun bir tarih bekleniyor" dedi.

Bir dizi programa katılmak üzere Afyonkarahisar'a gelen Eroğlu, kent merkezindeki bir otelde partisinin merkez ilçeye bağlı belde, köy ve mahalle başkanlarıyla bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi ile ilgili bir soru üzerine, bu projenin asrın çok büyük projesi olduğu söyledi.

Proje için Türkiye'nin 1 milyar 600 milyon lira  harcadığını ifade eden Eroğlu, "Büyük bir proje. Tabii bunun işletilmesi var. Pompa istasyonları, arıtma tesisinin arıtma masrafları, elektrik masrafları işletme masrafları var. Bunların karşılanması gerekir" diye konuştu.

- "Şu anda su Kıbrıs tarafına akıyor"

Eroğlu, bununla ilgili bir teklif sunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de biliyorsunuz özel sektör marifetiyle bazı hizmetler yürütülüyor. Belediyeler kontrol etsin, hükümet kontrol etsin. Bir kontrol ekibi kuralım ama bu işletme eksiğini, gerekirse ilave yatırımlarını özel sektör yapsın. Yani yap-işlet-devret şeklinde yatırımları biz yaptık. Onlarda bir problem yok. Şu anda su Kıbrıs tarafına akıyor. Alaköprü Barajı'ndan Geçitköy Barajı'na... Orada çok muhteşem bir içme suyu arıtma tesisi kurduk. Onun test çalışmaları başladı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza 'ayın 20'sine kadar açılırsa isabet olur' diye durumu arz ettim. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızdan uygun bir tarih bekleniyor. Niyetimiz Alaköprü tarafında bir merasim yapmak. Sonra Geçitköy arıtma tesisinde de açılış yaparak suyun geldiğini görmek. Ama karşılıklı görüşmelerle bunlar çözülecek."

- "Arzumuz, eksiklikler varsa bunların tamamlanması"

Türkiye'nin su konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu dile getiren Eroğlu, Türkiye'den aktarılacak suyun Kıbrıs'a hayat vereceğini söyledi.

Bu tesislerin Kıbrıs'ta da sağlıklı bir şekilde işletilmesini arzu ettiklerini anlatan Eroğlu, "Arzumuz, eksiklikler varsa bunların tamamlanması. Kanalizasyon, atık su arıtma tesisi, şebeke... Eksikliklerin modern bir şekilde, kayıplar asgari düzeyde olacak şekilde özel sektör tarafından yapılması ve özel sektör tarafından çok kalifiye elamanlarla bu tesisin işletilmesidir arzumuz. Esasen bu maksatla kilit personel için 13-15 tane mühendisi almak suretiyle bunları Türkiye'de eğitiyoruz, Kıbrıs'ta eğitiyoruz" ifadelerini kullandı.