Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Bizler de şehit gelmesini istemiyoruz. Gazi olsun istemiyoruz. Ama terör ile ilgili mücadele sürmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde vatanımızı bölmek istiyorlar"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bizler de şehit gelmesini istemiyoruz. Gazi olsun istemiyoruz. Ama terör ile ilgili mücadele sürmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde vatanımızı bölmek istiyorlar" dedi.

Eroğlu, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen şehitleri anma gecesinde yaptığı konuşmada, asırlardır bu topraklarda şehitlerin düştüğünü belirtti.

İslam dininde şehitliğin, peygamberlikten sonra en yüce makam olduğunu dile getiren Eroğlu, "Kur'an-ı Kerim'de, 'Allah, yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz. Onlar diridirler. Siz onu bilemezsiniz, biz onları rızıklandırırız' diye buyuruyor. Bütün millet şunu iyi bilir ki şehitler ölmez. Şehitler yaşıyordur" diye konuştu.

Eroğlu, bir şehit haberi dahi geldiğinde herkesin yüreğinin yandığını ifade ederek, "Bir şehit haberini duyup da  yüreği yanmayan yoktur. 1071 Malazgirt'ten beri bu vatan toprakları için şehitler olmuştur. Evinde ailesinde şehit olmayan hemen hemen hiçbir kimse yoktur" şeklinde konuştu.

- " Türkiye üzerinde gözleri var"

Şehit haberi geldiğinde her şehit yakını ve gazinin yüreğinin yandığını dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

Bizler de şehit gelmesini istemiyoruz. Gazi olsun istemiyoruz. Ama terör ile ilgili mücadele sürmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde vatanımızı bölmek istiyorlar. Güneydoğu'daki kardeşlerimiz ile hiçbir alakası yok. Onlar, onların da düşmanı. Dolayısıyla onlar, millet düşmanı. Bu bakımdan bunlarla mücadele etmek gerekiyor. Mücadeleyi sadece PKK terör örgütü ile yapmıyoruz, onlar birer maşa. Onların arkasında onları besleyen ve silah veren, hatta onlara eğitim veren bazı ülkelerin Türkiye üzerinde gözleri var."

PKK ile mücadelenin süreceğini aktaran Eroğlu, konuşmasını söyle devam etti:

"Aksi takdirde bu mücadele sürmezse Türkiye parçalanır. Peki daha önce neden mücadele yapılmıyordu? Çünkü daha önce güdümlü mermiler, insansız hava araçlarımız ve kendi teknolojimiz yoktu. Şimdi kim, nereden hareket ediyorsa Ankara'dan takip ediliyor. Gerekiyorsa onun tepesine biniliyor. Son terörist etkisiz hale gelinceye kadar mücadele sürecektir. Bunun sözünü veriyoruz. Bunda kararlıyız. "

-"Terör kılıf değiştirdi, siyasallaştı"

 Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Genel Başkanı Taner Uran ise Türkiye'de üye sayısının artmasını  istemeyen tek kurum olduklarını belirtti.

Şehit aileleri ve gaziler olarak, teröre karşı en ufak taviz verilmeden mücadelenin devam etmesi gerektiğinin altını çizen Uran, "Ne yazık ki terör kılıf değiştirdi, siyasallaştı. Daha önce dağlarda duyduğumuz terör örgütünün silah seslerini artık şehirlerde de duymaya başladık. Çok planlı bir şekilde ülkemizi bölmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Terörle mücadele sadece hükümetin değil aynı zamanda da devletin görevi olduğunu ifade eden Uran, şunları kaydetti:

"Devlet olarak, sonuna kadar bu mücadele yapılmalı. Teröristlere karşı en ufak bir taviz verilmemelidir. Çünkü bu milli bir meseledir. Bu milli meselede herkes siyasi düşüncesini bir kenara bırakarak, konuya el atmalı ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Hükümetimizin son zamanlarda yaptığı bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz."