Orman yangınlarında 50 yılın en düşük oranı yakalandı

Orman yangınlarında 50 yılın en düşük oranı yakalandı
Orman yangınlarında 50 yılın en düşük oranı yakalandı
- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Geçmişte bir yangına ortalama 45 dakikada müdahale edilirdi. Biz bunu 16 dakikaya çektik. Ancak hedefimiz; bunu daha da aşağıya çekmektir. Alınan tedbirlerle bu sene orman yangınlarında son 50 yılın en düşük oranını yakaladık"

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY-MUSTAFA BAYER - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, geçmişte bir yangına ortalama 45 dakikada müdahale edildiğini belirterek, "Biz bunu 16 dakikaya çektik. Ancak hedefimiz; bunu daha da aşağıya çekmektir. Alınan tedbirlerle bu sene orman yangınlarında son 50 yılın en düşük oranını yakaladık" dedi.

Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığının orman yangınlarıyla mücadelede dünyanın en ileri teknolojilerine sahip olduğunu ve bundan gurur duyduklarını ifade etti. Son 10 yılda Avrupa 'da çıkan orman yangınlarına dikkati çeken Eroğlu, "Son 10 yılda İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelere bakarsak, onlarda milyon hektarlarda yangınlar olurken, bizim ülkemizde 888 bin hektar olarak gerçekleşmiştir. Bu da yılda 8 bin hektar gibi bir ortalamaya geliyor" diye konuştu.

- "Hızlı müdahale ekipleri kurduk"

Türkiye 'nin, Akdeniz Bölgesi'nde ve dünyada orman yangınıyla mücadelede en başarılı ülke olduğunu söyleyen Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bu sene çok büyük tedbirler aldık. Bazı kritik yerlerde özel birtakım, çok hızlı müdahale ekipleri kurduk, buralarda mevzilendiler. Geçmişte bir yangına ortalama 45 dakikada müdahale edilirdi. Biz bunu 16 dakikaya çektik. Ancak hedefimiz; bunu daha da aşağıya çekmektir. Alınan tedbirlerle bu sene orman yangınlarında son 50 yılın en düşük oranını yakaladık. Bu sene, şu ana kadar bin 886 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlarda yanan alan ise 2 bin 616 dekar. Geçmişte bu rakam 15-20 bin hektar olurdu. Hatta bir yangında bile 10 bin hektar yandığı olurdu. Bu sene toplam 2 bin 616 hektar olmuş."

Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğünün yangın harekat merkezinin uzay üssü gibi olduğuna işaret ederek, "Bir yerde yangın çıktığında, A ve B planlarımız var. A planında bölgede küçük bir yangınsa bölge söndürüyor. B planında, Orman Genel Müdürü ve ben devreye giriyorum. Dolayısıyla yangınları kontrol edecek bütün araç, gereç, elaman, helikopter ve uçak imkanlarımızı duruma göre seferber ediyoruz" ifadelerini kullandı.

- Ağaçlandırma ve erozyonla mücadele

Türkiye'nin ağaçlandırma ve erozyonla mücadelede dünya lideri olduğunu aktaran Eroğlu, şöyle devam etti:

"Küresel iklim değişikliğinde mücadelede de en önemli unsur ormanlardır. Dünyada orman varlığı azalırken, biz son 12 yılda orman varlığını 9 bin hektar, yani 9 milyon dekar artırdık. Odun serveti 1,2 milyar metreküpten 1,5 milyar metreküpe çıktı. Bu gerçekten takdire şayan bir husustur. Erozyonla kaybedilen toprak miktarı 500 milyon ton iken, bu sayı geçtiğimiz yıl sonunda 186 milyon tona indirildi."

Vatandaşlara orman yangınlarına karşı dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunan Eroğlu, şunları söyledi:

"Yangınlar çoğu kez insanların dikkatsizliği ve ihmalden kaynaklanıyor. Dolayısıyla yaz aylarında bilhassa piknik yaparken, yoldan geçerken dikkat ederlerse ve herhangi bir yangın gördüklerinde 'Alo 177'ye haber verirlerse memnun oluruz. Vatandaşlarımız da gerçekten son yıllarda çok büyük titizlik gösteriyor. Bütün vatandaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum."