"Ritm bozuklukları kalp duvarını yakarak tedavi edilebiliyor"

"Ritm bozuklukları kalp duvarını yakarak tedavi edilebiliyor"
"Ritm bozuklukları kalp duvarını yakarak tedavi edilebiliyor"
- Afyon Kocatepe Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Darçın: -"Kalp ritmi bozukluklarında hastanın kalp duvarının yakılmasıyla kesin sonuç elde edilebilecek"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Tıp Fakültesi  Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Tansel Darçın, kalp ritmi bozukluklarında hastanın kalp duvarının yakılmasıyla kesin sonuç elde edilebileceğini söyledi.

Darçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yönteme tıp dilinde "ablasyon tedavisi" denildiğini belirterek, kalp ritm bozukluğunun felce neden olabildiğini kaydetti.

Kalp ritmi bozukluklarının hastalarda çarpıntı ve halsizlik gibi şikayetler oluşturduğunu ifade eden Darçın, şöyle konuştu:

"Bu durumun hastalar tarafından ihmal edilmemesi gerekiyor. Aksi takdirde kalp içerisinde pıhtı oluşabilir. Bu da özellikle beyne giderek, başta felç olmak üzere tehlikeli rahatsızlıklara neden olabilir. Kalp ritmi bozukluklarında hastanın kalp duvarının yakılmasıyla kesin sonuç elde edilebilecek. Ritm bozukluklarında eskiden beri ilaç tedavisinin yapıldığını, ancak bunun çoğu kez yeterli iyileşmeyi sağlamadığını belirterek, artık günümüzde 'ablasyon' adı verilen tedavi yöntemiyle ritim bozukluklarında kalıcı iyileşme sağlanıyor. Bunun için son yıllarda uygun hastalarda cerrahi ve anjiyo sistemleriyle kalıcı tedavinin yapılması mümkün. Artık son yıllarda bu amaçla kardiyoloji doktorları anjiyo altında ablasyon işlemleri yapmaya başladılar. Bu işlemlerde kardiyoloji doktorları anjiyoda kalbin içine girerek kalp duvarını yakma işlemi yapıyor."

Darçın, bypass ya da kapak ameliyatının ardından aynı seansta özel cihazlarla kalbin duvarını yakarak kalbin ritmini normal hale getirdiklerini bildirdi.

"Kalp duvarı yakılan hastalar hem çarpıntı şikayetinden, hem beyine pıhtı atma riskinden, hem de ömür boyu ritm düzenleyici ilaç kullanmaktan kurtulmuş oluyor" diyen Darçın, şunları söyledi:

"Bir süre önce AKÜ'de 'ablasyon' yöntemiyle 35 yaşındaki bir hasta sağlığına kavuştu. Kliniğimize başvuran ve kapakçık darlığı olan tedavi için merkezimize Muğla'dan gelen 35 yaşındaki bir kadın hastamıza kalp kapakçığı düzeltmesi ameliyatını yaparken, aynı zamanda ritim bozukluğunu da ablasyon yöntemiyle tedavi ettik. Hastanın daha önce yıllardan beri devam eden kalp ritmi bozukluğu vardı. Hatta bu yüzden iki kez de felç hastalığı geçirmişti. Bu nedenle vücudunun bir kısmı zayıf tutuyordu. İnşallah bundan sonra kalbi normal bir insanınki gibi çalışacak. Daha sağlıklı bir hayat sürecek ve daha az ilaç kullanacak."