Sandıklı'da bir işyerinin mühürlenmesi

Sandıklı'da bir işyerinin mühürlenmesi
Sandıklı'da bir işyerinin mühürlenmesi
- Sandıklı İlçe Belediyesi: "Belediyemize karşı paralel yapının yayın organlarından propaganda yapılması, bizim yasaları uygulamamıza mani olamaz"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Sandıklı Belediyesi'nden yapılan açıklamada, bir yerinin düzenlenen kermesten dolayı mühürlenmesine ilişkin, "Belediyemize karşı paralel yapının yayın organlarında propaganda yapılması, bizim yasaları uygulamamıza mani olamaz" denildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, İşçi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Ece Mahallesi İstasyon Caddesindeki bir iş yerinde kermes açılacağı bilgisinin kendilerine ulaştığı belirtildi.

Belediye yetkililerinin yerinde yapılan kontrolde ticari organizasyonun yapıldığı ve bunun yasalara aykırı olduğunun ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, bunun üzerine derneğe yasal zorunlulukları tamamlaması için ek süre tanındığı, bu süre sonunda görevlerini yerine getirmeyen derneğe ait iş yerinin faaliyetlerinin zabıta ekiplerince mühürlenerek durdurulduğu dile getirildi.

Açıklamada, "STK, dernek ve cemiyetlerin yürüttüğü dayanışma ve yardımlaşma faaliyetlerine hiçbir suretle karşı değiliz. Ancak bunun için aranan yasal şartların yerine getirilerek ilgili makamlardan izin alındığının belgelenmesi kaydıyla. Bu tür organizasyonlara yasalar çerçevesinde bizde destek sağlarız. Biz olaya kanunların idaremize vermiş olduğu görev ve yetki yönünden ele alırız. Bu yönüyle halkın huzuru, esenliği ve sağlığı Belediye zabıtasına emanettir. Halkın sağlığını tehdit edecek, her türlü tedbiri almak zorundayız" ifadeleri kullanıldı.

Burada satılan kaynağı ve üretim safhası belli olamayan gıdanın satışına izin verilmesinin dernek bile olsa mümkün olmadığı aktarılan açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:

"Kaldıki bir derneğin böyle bir işyerinde faaliyet göstermesi ancak İktisadi İşletme kurmasıyla mümkündür. Bu yönüyle işyeri açılışı ve ruhsatlandırılması, belediyemizin görev ve yetkisinde kimse demogoji yapıp üstünlük ve ayrıcalık beklemesin! Yasal zorunlulukları yerine getirmeden işyeri ve ticari organizasyonu olan bir yeri sadece okul öğrencilerine tanınan 'Kermes' hakkının istismar edildiğine göz yumarak kayıt dışılığa özendirmemiz mümkün değildir. Belediyemize karşı paralel yapının yayın organlarında propaganda yapılması, bizim yasaları uygulamamıza mani olamaz."