Şehit yakını ve gazilerin acılarını paylaşarak tedavi oluyor

Şehit yakını ve gazilerin acılarını paylaşarak tedavi oluyor
Şehit yakını ve gazilerin acılarını paylaşarak tedavi oluyor
- Şırnak'ta uzman çavuşluk yaparken mayının patlatılması nedeniyle yaralanarak malulen emekliye ayrılan İsmail Kumartaşlı, şube başkanı olduğu Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği aracılığıyla şehit yakınları ve gazilerin sıkıntılarını gidermek için çalışıyor - Kumartaşlı: - "Şehit yakınlarına ve gazilere destek olunca psikolojik bakımdan rahatlıyorum, bu da tedavime destek oluyor. Dernek binasına gelemediğim zaman rahatsız oluyorum"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ÖZKAN BEYER - Şırnak'ta mayının patlatılması sonucu kafasında şarapnel parçaları kaldığı için uzman çavuşluktan malulen emekliye ayrılan, 2004'ten beri tedaviye devam eden  Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi Başkanı İsmail Kumartaşlı, yaklaşık 5 yıldır şehit yakınları ve gaziler için mücadele veriyor.

37 yaşındaki Kumartaşlı, Şırnak'ta piyade uzman çavuş olarak görev yaparken 11 Temmuz 2004'te Ağaçlıtepe mevkisinde teröristlerin yola döşediği mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu yaralandı.

GATA'da bir süre tedavi gördükten sonra malulen emekliye ayrılan Kumartaşlı, bu nedenle en büyük ideali astsubaylığa geçemedi. Kafasında iki şarapnel parçası kaldığı için ayda iki kez Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) tıbbi ve psikolojik destek alan Kumartaşlı, yaklaşık 5 yıldır Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesinin başkanlığını yapıyor.

- "Böyle acılar paylaşıldıkça azalır"

Kumartaşlı, GATA'da beyin ameliyatı geçirdiğini ve psikolojik tedavi gördüğünü söyledi.

En büyük hayalinin astsubaylık olduğunu dile getiren Kumartaşlı, "Sınava girmiş ve kazanmıştım. Astsubay olacakken bu kaza meydana geldi. Bu olaydan sonra o çok sevdiğim üniformayı çıkarmak zorunda kaldım" şeklinde konuştu.

Kumartaşlı,  vatan için hiç düşünmeden canını feda edebileceğini vurguladı.

Başkanlığını yaptığı dernek için en önemli unsurun şehitlerin anne ve babaları olduğuna dikkati çeken Kumartaşlı, şunları kaydetti:

"Onlar, canları ve parçalarını bu vatan için toprağa verdi. Onlar için ne yapsak azdır, ortak anılarımızı paylaşmak bizi mutlu ediyor. Derneğimize gelen annelerimize, 'Bak anacığım, sadece sen değilsin, burada 260 şehidin anne ve babası var' diyorum. Afyonkarahisar'ın bir ucundaki şehit annesini, diğer ucundaki şehit annesiyle buluşturuyoruz. Devletimiz tarafından gazi ve şehit yakınlarına verilen hakların yasal işlemlerini yapıyoruz. Bu hizmeti yerine getirmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Şehit yakınlarına ve gazilere destek olunca psikolojik bakımdan rahatlıyorum, bu da tedavime destek oluyor. Dernek binasına gelemediğim zaman rahatsız oluyorum. Bir şehit anne ve babasının derneğimizi ziyaret etmesi, bizi çok mutlu ediyor. Biz onların evladı olduk, onlar da bizi evlatları gibi gördü. Bu şekilde kendimi tedavi etmeye çalışıyorum. Böyle acılar paylaşıldıkça azalır."