Siirt'te avukatın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi

Siirt'te avukatın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi
Siirt'te avukatın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi
- Afyonkarahisar Barosu Genç Avukatlar Komisyonu Başkanı Tuğral: - "Yargılama faaliyetlerinin üç ana unsurlarından birini oluşturan savunma makamının temsilcisi avukatlar, hukukun üstünlüğünün adil yargılanmanın teminatıdır"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Barosu Genç Avukatlar Komisyonu Başkanı İsmail Tuğral, "Yargılama faaliyetlerinin üç ana unsurlarından birini oluşturan savunma makamının temsilcisi avukatlar, hukukun üstünlüğünün adil yargılanmanın teminatıdır" dedi.

Afyonkarahisar Barosu Genç Avukatlar Komisyonu üyesi bir gurup avukat, Siirt Barosu avukatlarından Mehmet Nezir Okur'un işyerinden evine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine tepki gösterdi.

Afyonkarahisar Barosu Genç Avukatlar Komisyonu Başkanı Tuğral, genç avukatlar olarak haksızlığa, adaletsizliğe, baskı ve tehditlere karşı dik durmayı ilke edindiklerini söyledi.

Mesleğe ve meslektaşlarına karşı yapılan insanlık dışı saldırıların her zaman karşısında durmaya hazır olduklarını belirten Tuğral, avukatların aldıkları davalarda hiç bir zaman taraf olmadıklarını kaydetti.

"Avukatlar vekildir, tarafların temsili ve adalet için uğraşırlar, taraflara yardım edenlerdir" diyen Tuğral, şöyle konuştu:

"Ancak ne yazık ki işlenen bu meslek cinayetleri ya avukatların müvekkillerinden yada aldıkları davaların karşı tarafından gelmektedirler. Yargılama faaliyetlerinin üç ana unsurlarından birini oluşturan savunma makamının temsilcisi avukatlar, hukukun üstünlüğünün adil yargılanmanın teminatıdır. Avukatlar aydınlatanlar, ışık tutanlardır. Zorda kalana, başı sıkışana el uzatanlardır. Avukatların uzattığı bu dost eli kırmaya çalışan bu hain saldırılar bizleri hiçbir zaman yıldırmayacak ve korkutmayacaktır. Buradan meslektaşımızın katledilmesini şiddetle kınıyor, ailesine ve tüm camiamıza başsağlığı diliyoruz."