Suyun kaldırma kuvvetiyle yürümeyi öğreniyorlar

Suyun kaldırma kuvvetiyle yürümeyi öğreniyorlar
Suyun kaldırma kuvvetiyle yürümeyi öğreniyorlar
- AKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine getirilen felçli ve yatalak hastalar, buradaki havuzda uygulanan tedavi yöntemiyle yürümeyi öğreniyor - Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Dündar: - "Suyun sağladığı eşsiz fiziksel özellikleri kullanıyoruz. Felçli, yürüyemeyen bir hasta, suya girdiği zaman suyun kaldırma kuvveti sayesinde bir anda yürümeye başlıyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde felçli ve yatalak hastalara, havuzlarda tedavi uygulanıyor.

AKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ümit Dündar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerinde çok gelişmiş cihazlarla sağlık hizmeti verdiklerini söyledi.

"Kardiyak rehabilitasyon" alanında önemli çalışmalarının olduğunu vurgulayan Dündar, özel programlarla hastaların nabız, basınç, EKG  gibi bilgileri takip edilerek kalbi güçlendiren egzersizler verdiklerini belirtti.

Dündar, kardiyak rehabilitasyon sonrasında, daha önce en fazla 500 metre yürüyebilen hastanın 5 kilometre yürümeye başladığını bildirerek, "Daha önce bir kat merdiveni çıkamadığını, yarısına çıktığında göğüs ağrısından dolayı bıraktığını söyleyen hastalar, 3-4 kat merdiven çıkabilecek hale geldiklerini belirtiyor. Bu tür hastalıkları olanlara ve damarları tıkalı hastalara oldukça faydalı tedavi yöntemleri uyguluyoruz" diye konuştu.

- Su içi egzersiz yaptırılıyor

Dündar, Türkiye 'de su içi egzersiz yapan en önemli merkezlerden birisi olduklarına işaret ederek, şunları söyledi:

"Felçli hastaları, su içerisinde yürütüyoruz, egzersiz yaptırıyoruz. Suyun sağladığı eşsiz fiziksel özellikleri kullanıyoruz. Felçli, yürüyemeyen bir hasta, suya girdiği zaman suyun kaldırma kuvveti sayesinde bir anda yürümeye başlıyor. Hasta bir anda inanılmaz derecede büyük mutluluk yaşıyor. Çünkü su hastaya yürümesi için destek oluyor. Nasıl ki felçli bir hasta kolundan tutup yürütülür, suyun kaldırma kuvveti de hastaya destek sağlayarak yürümesine yardımcı oluyor."

Rehabilitasyon uygulamalarının ortalama 30 seanstan oluştuğunu ifade eden Dündar, "Hastanın ihtiyacına göre 90 seansa kadar uzatılabiliyor. Birçok yatalak hastamızı, burada rehabilitasyona girdikten sonra yürüyerek taburcu ediyoruz. Oturamayan bir hasta düşünün, beyin felci geçirmiş, sürekli yatıyor. Bu hastamızın ilk başta oturabilmesini sağlıyoruz. Daha sonra ayakta durması, sonrasında yürümesi sağlanıyor. Hatta merdiven çıkacak noktaya kadar getirebiliyoruz. Bu konuda oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.