TÜİK Manisa Bölge Müdürü Akyol:

TÜİK Manisa Bölge Müdürü Akyol:
TÜİK Manisa Bölge Müdürü Akyol:
- "Afyonkarahisar'daki iki tiyatro salonunda, 18 eser ve 19 gösteri sergilenmiştir"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, Afyonkarahisar'daki iki tiyatro salonunda 18 eser ve 19 gösterinin sahnelendiğini bildirdi.

Akyol, yaptığı yazılı açıklamada,  sinema ve tiyatro istatistiklerinin  AB istatistik ofisi EUROSTAT metodolojisinde, kültür istatistikleri kapsamında yer alan "görsel ve işitsel medya" başlığındaki temel alanlardan birisi olduğunu belirtti.

AB uyum ve Resmi İstatistik Programı çalışmaları çerçevesinde TÜİK, sinema ve tiyatro istatistiklerine ilişkin istatistik çalışmalarını yürüttüklerine işaret eden Akyol, "Bu kapsamda TÜİK tarafından yayımlanan Sinema ve Tiyatro İstatistikleri 2014 haber bülteni verilerine göre Türkiye genelinde 2013-2014 sezonunda, 2012-2013 sezonuna göre tiyatro salonu sayısı yüzde 9,9 azalırken, tiyatro salonu koltuk sayısı yüzde 5 artmıştır" ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar'da 2013-2014 sezonunda 2 tiyatro salonunda bin 850 koltuk bulunduğunu aktaran Akyol, şunları kaydetti:

"Afyonkarahisar'daki 2 tiyatro salonunun 2'si de çok amaçlı salon olarak yapılmış olup, bu salonların ikisinde de havalandırma sistemi bulunmaktadır. Afyonkarahisar'daki iki tiyatro salonunda, 18 eser ve 19 gösteri sergilenmiştir. Afyonkarahisar'da en fazla tiyatro salonu bakımından Türkiye'de 52'inci, Ege illeri arasında Uşak ile birlikte sonuncu konumdadır. En fazla oynanan eser sayısında, Afyonkarahisar'da toplam 18 eser ile Türkiye'de 46'ncı, Ege Bölgesi illeri arasında sonuncu il konumundadır. En fazla gösteri sayısında, Afyonkarahisar'da toplam 19 gösteri ile Türkiye'de 59'uncu, Ege Bölgesi illeri arasında sonuncu il konumundadır. En fazla seyirci sayısına bakıldığında ise Afyonkarahisar 5 bin 370 seyirci ile Türkiye'de 58'inci, Ege Bölgesi illeri arasında sonuncu il konumundadır. Afyonkarahisar'da oynanan eserlerin yüzde 94'ü yerli, yüzde 6'sı yabancı, gösterilerin yüzde 95'i yerli, yüzde 5'i yabancı olup, seyircilerin yüzde 99'u yerli oyunları, yüzde 1'i yabancı oyunları tercih etmiştir."