Türk Kızılayı umutları yeşertiyor

Türk Kızılayı umutları yeşertiyor
Türk Kızılayı umutları yeşertiyor
- Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şube Başkanı Danıştekin: "Kızılay, Türkiye'nin yıllık kan ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünitenin tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedeflemektedir"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Danıştekin, Türk Kızılayı'nın  Türkiye 'nin yıllık kan ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünitenin tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Danıştekin, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Kızılayı'nın 147 yaşını kutladığını aktardı.

Türk Kızılayı'nın kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donattığını aktaran Danıştekin, Türk Kızılayı'nın bugün 8 Bölge Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi'nin bulunduğunu dile getirdi.

Danıştekin, 25 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç iki saat içinde ulaşma kabiliyetinin bulunduğunu belirterek, 300 bin kişiye acil barınma ve beslenme imkanı verebilecek kapasiteye ulaştıklarını aktardı.

Danıştekin, Türk Kızılayı'nın 1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başladığını ifade ederek, şunları anlattı:

"Türk Kızılayı, 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdiği. O günden bu güne kan bağış oranını yüzde 443 oranında artıran Kızılay, 2014 yılı sonu itibariyle 1 milyon 860 bin 226 ünite kan bağışına ulaştı. Ülke geneline yayılmış 17 Bölge Kan Merkezi bünyesinde toplam 82 hizmet birimde üç bine yakın personel ile hizmetlerini sürdüren Kızılay, Türkiye'nin yıllık kan ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünitenin tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedeflemektedir."