Türkiye Diyanet Vakfının 40. yılı

Türkiye Diyanet Vakfının 40. yılı
Türkiye Diyanet Vakfının 40. yılı
- Diyanet İşleri Başkanı Görmez: - "Müslüman coğrafyası, tarihinin en zor süreçlerinden birisinden geçiyor. Bütün bunları dikkate alarak öncelikle birliğimiz, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daima pekiştirmeliyiz ve adımlarımızı ona göre atmalıyız"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Müslüman coğrafyası, tarihinin en zor süreçlerinden birisinden geçiyor. Bütün bunları dikkate alarak öncelikle birliğimiz, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daima pekiştirmeliyiz ve adımlarımızı ona göre atmalıyız" dedi.

Görmez,  Türkiye Diyanet Vakfının 40. yılı dolayısıyla Afyonkarahisar Müftülüğünce kentteki otelde düzenlenen programda, toprağı, mermeri, bağı, bahçeyi imar etmenin kolay ancak insanı imar etmenin çok zor olduğunu söyledi.

 Görmez, insan imar edilmeden yeryüzünün imar edilemeyeceğine dikkati çekerek, yeryüzündeki ifsat (kargaşalık) hareketlerinin "ıslah" adı altında yapıldığını anlattı.

"Bütün savaşlar, tahribatlar, özgürlükleri, demokrasiyi başka ülkelere taşımak adına yapılıyor" diyen Görmez, şunları kaydetti:

"İslam coğrafyasında yaşanan büyük acıların tamamı 'ıslah' adı altında yapıldı. Dikkat edin, 'Yeryüzünün gerçek bozguncuları onlardır' buyuruyor, Cenab-ı Hak. Gerçek bozguncular onlar. Bu imar vazifesinde kaybettiğimiz bir nokta var, madde konusu... Güç, servet tutkusu... Bunlar insanoğlunun yeryüzünü ifsat etmesine yol açıyor aynı zamanda. Halbuki mühim olan maddeyle mana, akılla kalp, bedenle ruh, ahiretle dünya arasında doğru denge kurmak. Bu denge kurulmadan yeryüzü imar edilmez, insanı imar etmek mümkün olmaz. 

Afyonkarahisar'da büyük bir gücünün ortaya çıkmış olması, insanların üretime ağırlık vermesi, insanlar için ekmek kapıları açması, elbette son derece önemli ama kendimizi, gönül dünyamız, ruhumuzu, kalbimizi ihmal edersek, kendimizi imar edememiş oluruz, kendini imar edemeyen, yeryüzünü de imar edemez."

- "İyiliği egemen kılmalıyız"

Hiçbir milletin sadece madde, teknoloji ve maddi refahla abat olamayacağına dikkati çeken Görmez, ecdatlarının manevi gücü, yeryüzüne yaydığı adalet ve muhabbetle yüceldiğini anımsattı.

Görmez, madde ve mana yönüyle ne kadar güçlü olunursa insanlığın umuduna da o kadar karşılık verme imkanına sahip bulunacaklarını anlatarak,  "Müslüman coğrafyası, tarihinin en zor süreçlerinden birisinden geçiyor. Bütün bunları dikkate alarak öncelikle birliğimiz, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daima pekiştirmeliyiz ve adımlarımızı ona göre atmalıyız. İyiliği egemen kılmalıyız. İnsanı imar etmeyi unutmamalıyız" tavsiyesinde bulundu.

Programa Vali Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Müftüsü Burhan İşliyen, Diyanet İşleri Başkanlığının bürokratları, bilim adamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.