Türkiye'nin en mutlu "yaşlıları" Afyonkarahisar'da

Türkiye'nin en mutlu "yaşlıları" Afyonkarahisar'da
Türkiye'nin en mutlu "yaşlıları" Afyonkarahisar'da
- TÜİK verilerine göre, en mutlu yaşlıların yaşadığı Afyonkarahisar'da, vatandaşlar devletin kendilerine sunduğu hizmetlerden, yöneticiler ise çıkan sonuçtan memnun

AFYONKARAHİSAR (AA) - Belli bir yaşın üzerindeki Afyonkarahisarlıların memnuniyetinin iller arasında birinci olması, bu alanda görevli yöneticileri mutlu etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de yaşlı bireylerin en mutlu olduğu ilin, yüzde 82.1 ile Afyonkarahisar olduğunu, bu durumun da kendilerini sevindirdiğini söyledi. 

Afyonkarahisar'da hazırlanan pek çok proje ile yaşlılara, engellilere sahip çıkıldığını anlatan Sezer, kendilerine destek verenlere teşekkür etti. 

"Yaşlılarımız bizim her şeyimiz. Onlar bizim için hayır dua kapısı" diyen Sezer, Hazreti Peygamberin, "İçinizdeki yaşlılar olmasaydı, bela ve musibetler üzerinize sağanak sağanak yağardı" dediğini hatırlatarak, yaşlıları aziz bildiklerini ifade etti. 

Yaşlı insanların hayırlı dualarını almak için gece gündüz çalışma yürüttüklerini anlatan Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Afyonkarahisar'da 3 bin 631 adet yaşlı ve engelliye evde bakım ücreti ödüyoruz. Onların periyodik olarak sürekli ziyaretlerini yapıyoruz. Bunun yanında yine sosyal ve ekonomik yoksulluk çeken yaşlılarımıza ilişkin ilimizde 4 adet bir de özel huzurevimizle, toplamda 5 adet huzurevimizde, yatılı bakım hizmeti de sunuyoruz. Evlerinde yaşayan yaşlılara yönelik geçtiğimiz aylar içinde bir proje yaptık, arkadaşlarımızla birlikte. 'Yeşeren Sonbahar' adı altında. Oldukça ses getirdi. Türkiye'de ilk olan bir projeydi. Biz büyüklerimizi, annelerimizi, babalarımızı evlerinden aldık, buralarda 'Hoşgeldin Evi'nde onları misafir ettik. Yıllar önce birbirleri ile tanışıp görüşen insanlar, yıllar sonra tekrar bir araya geldiler, adeta sosyal paylaşım sitesi gibi vazife gören bir proje yaptık. Annelerimizle babalarımızla Bursa ve Çanakkale gezileri düzenledik. Bunun yanında rehberlik hizmetleri sunuyoruz. Gerek sağlık gerekse de diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kurumumuz sürekli 24 saat esasına göre hizmet veriyor."

Afyonkarahisar'da yaşayan insanların mütedeyyin şahsiyette olduğunu, kendilerine verilen nimetlere karşılık Allah'a şükretmekten geri kalmadıklarını dile getiren Sezer, devletin, yaşlıların yanında olduğunu hissettirmeye çalıştıklarını söyledi.

Vatandaşlar da devletin kendilerine sundukları hizmetlerden çok memnun olduklarını, rahat bir yaşam sürdüklerini ifade ettiler.