Türkmenistanlı sivil savunmacılara AFAD'dan eğitim

Türkmenistanlı sivil savunmacılara AFAD'dan eğitim
Türkmenistanlı sivil savunmacılara AFAD'dan eğitim
- Afyonkarahisar Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesindeki merkezde, Türkmenistan'dan gelen sivil savunma ekibine ve arama kurtarma köpeklerine enkazda eğitim verildi

AFYONKARAHİSAR (AA) - ÖZKAN BEYER - Afyonkarahisar Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü bünyesindeki köpek eğitim merkezinde, Türkmenistan'dan gelen sivil savunma ekibinin ve arama kurtarma köpeklerinin 2,5 aylık eğitim süreci tamamlandı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Buldan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl yaz mevsiminde köpek eğitim merkezinde Dominik Cumhuriyeti'nden sivil savunma ekibine eğitim verdiklerini hatırlattı.

Türkmenistan'dan bir ekibin bu sene de Afyonkarahisar'a geldiğini belirten Buldan, "Burada sivil savunma ekibinin köpekleri de eğitildi. Dost kabul ettiğimiz Türkmenistanlı arkadaşlarımızla köpekli arama kurtarma konusunda tecrübelerimizi ve bilgilerimizi paylaştık" dedi.

Köpek eğitim koordinasyon sorumlusu Selim Babuç da Türkmenistanlı ekibin getirdiği köpeklerin arama çalışmalarında yararlanılacak düzeyde olmadığını dile getirdi.

Babuç, köpeklere önce yakın ve ileri itaat, çeviklik ile enkazda arama konularında yönlendirmelerde bulunduklarını aktararak, Babuç, bu sayede epeyce mesafe aldıklarını söyledi. 

Eğitimin 2,5 ay ile sınırlı olmadığına değinen Babuç, "Eğitimin en az 1-1,5 yıllık olması gerekiyor. Bu köpeklerden Türkmenistan'da arama kurtarma çalışmalarında yararlanılacak. Köpeklerimize burada gördükleri eğitimin devamı, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduğumuz Türkmenistanlı sivil savunma ekibince yürütülecek. Burada çalışmaların sadece temelini aldılar" diye konuştu.

- "Arama kurtarma tamamen bir ekip işidir"

Merkezin 2002 yılından bu yana faaliyette olduğu bilgisini veren Babuç, daha önce yetiştirdikleri köpeklerin özellikle enkazda arama çalışmalarında çok başarılı olduğunu vurguladı. Babuç, şunları söyledi:

"Burada üç arkadaş ile görevliyiz. Bir de veteriner hekim arkadaşımız var. Öncelikli görevimiz, enkazda arama köpekleri yetiştirmek. Köpekli arama kurtarma tamamen bir ekip işidir. Sonuçlara baktığımızda 1,5 aylık köpeğin itaat gösterecek, aranan kimseyi bulacak duruma gelmesi, bunun en güzel göstergesidir. Bu ve benzeri durumlar başarımızın örneğidir. İnşallah bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz."