Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini "sessiz duruş" eylemi ile protesto etti

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Avukatlar, cübbeleri ile geldiği Afyonkarahisar Barosu toplantı salonunda, Özgecan Aslan ve öldürülen kadınlar için bir dakikalık "sessiz duruş" eylemi gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı avukat Gönül Ar Güngör, yaptığı açıklamada, toplum olarak nereye gelindiği, nasıl bir yozlaşma içerisine olunduğunun irdelenmesi gerektiğini söyledi. 

Kadınların hiçbir zaman toplumsal bir nefretin odak noktasına yerleştirilemeyeceğini savunan Güngör, Hazreti Muhammed'in kadınlara yönelik hadislerini aktardı. 

Maneviyattan ve manevi değerlerden yoksun yetişen nesillerin akıbetinin karanlık olduğunu belirten Güngör, şunları kaydetti:

"Afyonkarahisar Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak Özgecan Aslan'ın katillerinin insanlıktan nasibini almayan zatların en ağır şekilde cezalandırılması için tüm hukuki süreci takip edeceğiz, davaya müdahil olarak katılma talebinde bulunacağız. Komisyon olarak kamu spotu hazırlamaktayız. Kadınlarımızın hukuki süreçte kendilerine rehber olarak broşürler bastırmaktayız, bunları da tüm halkımıza dağıtmaya çalışacağız. Yine okullarımızda eğitim seminerleri ve bilgilendirilmeler yapılması hususunda alt yapı çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. Kadına şiddete hayır demeye gerek kalmayacak bir zamanda yaşamaya başlamak dileğiyle, Özgecan'ın çığlığı, duyduğumuz son çığlık olsun."

Konuşmasnın ardından, komisyon üyeleri, siyah kurdele ile çevrili Özgecan Aslan'ın fotoğrafını, adliye binasındaki vatandaşlara ve çalışanlara dağıttı.