Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- TOBB Afyonkarahisar İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Tokman: - "Kadınları erkeklere verilmiş bir emanet olarak gören, cenneti annelerin ayakları altına seren bir inancın mensubu olarak Özgecan Aslan kızımıza böylesi bir ölümü reva gören hastalıklı zihinleri kınıyorum"

AFYONKARAHİSAR (AA) - TOBB Afyonkarahisar İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Berna Tokman, kadınları erkeklere verilmiş bir emanet olarak gören, cenneti annelerin ayakları altına seren bir inancın mensubu olarak Özgecan Aslan'a böylesi bir ölümü reva gören hastalıklı zihinleri kınadığını bildirdi.

Tokman, yaptığı yazılı açıklamada, hayatının baharında menfur bir cinayete kurban giden Aslan ve üzeri örtülü duyulmayan, bilinmeyen kadınların haince, çirkince aklın mantığın almadığı zihniyetle yapılan şiddete, tecavüze ve cinayete maruz kaldığını kaydetti.

Toplum olarak duyarsız kalınmaması gerektiğini ifade eden Tokman, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Kadınları erkeklere verilmiş bir emanet olarak gören, cenneti annelerin ayakları altına seren bir inancın mensubu olarak Özgecan Aslan kızımıza böylesi bir ölümü reva gören hastalıklı zihinleri kınıyorum. Özgecan Aslan kardeşimizin kadına yönelik cinsel istismar ve şiddet konusunda bir simge ve bu olayın ülkemiz ve toplumumuz adına bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum. Ama her şeyden önemlisi küçük yaşlarda çocuklarımızı en iyi şartlarda yetiştirmek, eğitim vermek ve topluma faydalı bireyler yetiştirmek önceliğimiz olmalıdır. Erkek çocuklarımıza karşı cinsine saygı duymayı öğretmeliyiz. Kız çocuklarımıza, yapmaması gereken toplumun koyduğu kuralları öğretmek yerine, oğullarımıza sevgiyi, hürmeti, kıymet bilmeyi, ahlaki değerleri, insan olmayı öğretmeliyiz. Onları doğuranlarında kadın olduğunu üstüne basa basa hatırlatmalıyız. Özgecan Aslan'ı hunharca acımasızca katleden insanlıktan nasibini almamış bu katiller yargı önünde mutlaka hesap verecekler hak ettikleri en ağır cezayı alacaklardır. Hepimiz öfkeliyiz, tepkiliyiz bir kadın olarak kızları ve oğlu olan bir anne olarak bu vahşeti şiddetle kınıyorum."

Tokman, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve şahsı adına Özgecan Aslan'a Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabırlar dilediğini kaydetti.