Yabani zeytin orman köylüsünün refahını artıracak

Yabani zeytin orman köylüsünün refahını artıracak
Yabani zeytin orman köylüsünün refahını artıracak
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan "Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyon Eylem Planı" kapsamında, ormanlık alandaki yabanı zeytin ağaçlarının aşılanarak ekonomiye kazandırılması ve orman köylüsüne ek gelir sağlanması amaçlanıyor - Orman Genel Müdürü Üzmez: - "İnşallah ileride bu aşıladığımız delicelerden elde edilecek zeytin, köylümüzün ekonomik refah seviyesine katkı sağlayacak. Zira zeytin ağacı stratejik bir ağaçtır"

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan "Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyon Eylem Planı" kapsamında, ormanlık alandaki yabanı zeytin ağaçlarının aşılanarak ekonomiye kazandırılması ve orman köylüsünün refahının artırılması hedefleniyor.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki ormanlarda yabani zeytin ağaçlarının bulunduğunu söyledi.

Söz konusu ağaçların aşılanarak verimli hale getirilmesi için çalışma başlattıklarını belirten Üzmez, "Köylülere 'al bu ağaçları aşıla, bakımını yap, 49 yıllığına buradan elde edeceğin zeytin sizin olsun' diyoruz. Amacımız; hem dağda yetişmiş atıl vaziyetteki deliceleri milli ekonomiye kazandırmak hem de fakir köylünün ekonomik durumuna katkı sağlamak" diye konuştu.

Aşılanan ağaçların boyunun bir metreye ulaştığını anlatan Üzmez, şöyle devam etti:

"İnşallah ileride bu aşıladığımız delicelerden elde edilecek zeytin, köylümüzün ekonomik refah seviyesine katkı sağlayacak. Zira zeytin ağacı stratejik bir ağaçtır. Mesela bir domates yetiştirirsiniz, zamanında bunu pazarlayamazsanız çürür. Ama zeytini pazarlayamazsanız ambarda durur, yağını çıkarırsınız. Yağ durdukça kıymetlenir. Yani zeytin ve zeytin yağı aslında kasanızdaki nakit para gibidir."

Üzmez, orman köylüsüne her türlü yardımı sağlamaya çalıştıklarına işaret ederek, "Biz 'orman köylümüz her şeye layıktır' diyoruz. Aşılanan ağaçlardan verim aldıkça daha çok bakacaklar. Orman yangınları, kaçakçılık azalacak. Fidanlar daha iyi büyüyecek. Yani çok yönlü ülkemize girdi sağlanacak" ifadelerini kullandı.

- Bal ormanlarında ucuz ve organik bal üretilecek

Genel Müdürlük olarak orman köylüsüne katkı sağlayacak diğer bir çalışmalarının da bal ormanı kurulması olduğunu aktaran Üzmez, şunları kaydetti:

"Bal ormanlarına akasya, kestane, orman gülü dikiyoruz. Bunlar çiçek açan, uzun süre çiçekli kalan ağaçlar. Arılar için su getiriyoruz. Arıcılar için yol yapıyoruz. Böylece daha çok bal üretilsin, vatandaşımız zenginleşsin, daha ucuza bal tüketilebilsin istiyoruz. Hem kaliteli hem organik hem de daha ucuz bal üretilmesi sağlanacak. Çünkü ormanların derinliklerinde kimyasal ilaç asla bulunmaz, bal tamamen doğaldır, organiktir. Her projemizde orman köylüsü odaklı kalkınma var. Amacımız; orman köylüsünü kalkındırmak, refah seviyesini yükseltmek. İşte o zaman ormana zarar veren keçiye ihtiyacı kalmayacak, kaçak ağaç kesilmeyecek, ormanlar yakılmayacak."