Zafer Müzesi'ne bir yılda 25 bin 278 ziyaretçi

Zafer Müzesi'ne bir yılda 25 bin 278 ziyaretçi
Zafer Müzesi'ne bir yılda 25 bin 278 ziyaretçi
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da, Kurtuluş Savaşı'nda bir dönem karargah olarak kullanılıp 1986 yılında müzeye dönüştürülen binayı, geçen yıl...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da, Kurtuluş Savaşı'nda bir dönem karargah olarak kullanılıp 1986 yılında müzeye dönüştürülen binayı, geçen yıl 25 bin 278 kişi gezdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5'inci Bölge Müdürü Mehmet Kuşcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ve bazı silah arkadaşlarının, yıllar sonra Zafer Müzesi'ne dönüştürülen binayı Kurtuluş Savaşı'nda bir dönem karargah olarak kullandığını hatırlattı.

Söz konusu yapıda, Büyük Taarruz'un 5'inci günü olan 30 Ağustos 1922'de, Başkomutan Meydan Muharebesi'nin planlarının hazırlandığını dile getiren Kuşcu, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet tarihinin en önemli anlarına tanıklık etmiş tarihi binalardan olan Zafer Müzesi, 1913-1920'de dönemin Belediye Başkanı Saitoğlu Mehmet Sait Efendi tarafından yaptırılmıştır. 26-30 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi'nin geçtiği alanların korunması, mevcut ve gelecek nesillere aktarılması, öğretilmesi ve tanıtılması amacıyla 'Milli Park' kavramı içine dahil edilip 1981'de Başkomutan Tarihi Milli Parkı olarak muhafaza altına alınmıştır. Zafer Müzesi, Milli Park'ın bir parçası olup Başkomutan Tarihi Milli Parkı Tanıtım Birimi olarak işlev görmektedir. Afyonkarahisar'ın ilk belediye binası olarak yapılan Zafer Müzesi, Anadolu 'da özel olarak inşa ettirilen ilk belediye binası olma özelliğini taşımakta ve ilimiz için ayrı bir önem arz etmektedir."

Kuşcu, iki katlı olan Zafer Müzesi'nde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün 28-29 Ağustos 1922'de kullandığı eşyalar, Büyük Taarruz'dan kalma bazı silah, cephane ve mühimmatın yanı sıra savaşa katılan komutanların fotoğrafları ile haritaların sergilendiğini bildirdi.

Binayı her yıl binlerce kişinin gezdiğini anlatan Kuşcu, "2014'te, grup olarak 14 bin 158 kişi, bireysel olarak 5 bin 630 yerli ve 5 bin 490 öğrenci olmak üzere toplam 25 bin 278 kişi müzeyi ziyaret etmiştir" ifadesini kullandı.