Milli haltercinin hedefi 2016 Rio Olimpiyatları

Milli haltercinin hedefi 2016 Rio Olimpiyatları
Milli haltercinin hedefi 2016 Rio Olimpiyatları
- Büyükler Ferdi Türkiye Halter Şampiyonası'nda, Türkiye üçüncüsü olan Arif Koç, hedefinin 2016 Rio Yaz Olimpiyatları olduğunu belirtti - Antrenör Akbaş: "Arif iki yıl müsabakalarda yer almadı fakat yine de yılmadan çalıştık. Gün oldu 6 saat antrenman yaparak yarışmalara hazırlandık"

AĞRI (AA) - Türkiye Halter Federasyonu'nca ocak ayında Eskişehir'de düzenlenen Büyükler Ferdi Türkiye Halter Şampiyonası'nda, 94 kiloda Türkiye üçüncüsü olan Arif Koç, hedefinin 2016 Rio Yaz Olimpiyatları olduğunu bildirdi.

Antrenörü Muhlis Akbaş sayesinde haltere başlayan ve 2010 yılında Türkiye rekoru kıran milli halterci Koç (20), antrenman ve okulundan kalan zamanında dar gelirli ailesine destek olmak için çalışıyor.

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antrenörü Akbaş tarafından simit satarken keşfedildiğini söyledi. 2010 yılında Türkiye rekoru kırdığını anımsatan Koç, "Haltere başladıktan sonra 2 sene boyunca hazırlık yaptık.  Avrupa , Türkiye ve dünya şampiyonluklarım var. 2010 yılında Türkiye rekorunu kırdım. Yine iyi bir şekilde hazırlık yaparak 2011 yılında dünya üçüncüsü oldum. Beş defa Türkiye rekorunu kırdım" dedi.

Ailesine destek olmak için spora ara verdiğini anlatan Koç, şöyle konuştu:

"Maddi imkansızlıklardan dolayı iki yıl ara verdim. Maddi olarak kimse yardımcı olmadı, ben de böyle bir karar aldım. Lokantalarda garsonluk yaptım ve ara işlerde çalıştım. Ara verdiğim süreçte yarışmalara katılmadım ama çalışmalarıma devam ettim. Tek hedefim 2016 olimpiyatlarında derece yapmaktı. O yüzden dedim ki iyi bir şekilde çalışmalarıma devam edeyim, inşallah hedefime ulaşabilirim. İnşallah Halil Mutlu ve Naim Süleymanoğlu gibi dereceler yaparız, ülkemize madalya kazandırırız. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdür Vekili Cemil Budak'ın şu anda çok yardımları oluyor."

Antrenör Akbaş ise Arif Koç'u 2007 yılında yanına aldığını ve kısa sürede büyük başarılar elde ettiğini söyledi.

Koç'un Türkiye Şampiyonluğu, Türkiye rekoru ve dünya üçüncülüğü olduğunu belirten Akbaş, "Arif, başarılı dönemde maddi sıkıntılar yüzünden iki yıl ara vermek zorunda kaldı. Tekrardan kendisini ve ailesini ikna ettik, yeniden haltere kazandırdık" diye konuştu.

Akbaş, Koç'un 2016 Rio Yaz Olimpiyatları'na gidebilecek kapasitede olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"2016 olimpiyatları için hazırlık yapıyoruz. Tabii bunun yanında bir sürü ihtiyacımız var. Maddi sıkıntılarımız var. Sadece antrenmanla olmuyor, beslenmesi olsun, bazı ihtiyaçları olsun. Kendi ailesi de köyde yaşadığı için Arif burada mağdur durumda. Bizim tek isteğimiz yetkililerin Arif ve diğer sporcularla ilgilenmeleri. Arif, iki yıl müsabakalarda yer almadı fakat yine de yılmadan çalıştık. Gün oldu 6 saat antrenman yaparak yarışmalara hazırlandık."