14. Ulusal İşletmecilik Kongresi başladı

14. Ulusal İşletmecilik Kongresi başladı
14. Ulusal İşletmecilik Kongresi başladı
AKSARAY (AA) - 14. Ulusal İşletmecilik Kongresi, Aksaray'da başladı.Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler...

AKSARAY (AA) - 14. Ulusal İşletmecilik Kongresi, Aksaray'da başladı.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin ev sahipliğinde, bir otelde gerçekleştirilen kongrenin açılışında, önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kentin ve üniversitenin ortaya koyduğu hızlı gelişimin devam ettiğini belirten Ataklı, Aksaray'ın sanayi alanında gösterdiği atılım ve büyümenin dikkati çektiğini ifade etti.

İldeki işletmelerin küçük aile işletmeleri olmadığına işaret eden Ataklı, şunları kaydetti:

"Şehrimizde büyük ölçekli üretim yapan işletmelerimiz var. Bu işletmelerimizin faaliyetlerini etkin şekilde yürütebilmeleri için bilimsel çalışma ve verilerden mutlaka yararlanmaları gerekiyor. Üniversite-sanayi, üniversite-şehir ve işletmelerle olan işbirliğini artırmamız lazım. O zaman faaliyetlerimiz daha sağlıklı temellerde işleyerek verim elde edilebilecektir. Bu amaçla üniversite ile çalışmalar yapıyoruz. Bilimsel faaliyetlerden elde edilen verilerden yararlanmanın yoluna bakıyoruz."

Kongrenin dönem başkanı Prof. Dr. Himmet Karadal, farklı üniversitelerden 500 akademisyenin buluştuğu kongrede 211 bildiri sunulacağını söyledi.

Bilimsel etkinliklerin bilgi paylaşımı ve akademisyenlerin kişisel, sosyal gelişimleri açısından fırsat oluşturduğunu vurgulayan Karadal, 3 gün sürecek kongrede "Etik, Girişimcilik, Yönetim-Organizasyon, Üretim Yönetimi, Pazarlama, İnsan Kaynakları Yönetimi, Muhasebe-Finansman, Örgütsel Davranış ve Sayısal Yöntemler" ile ilgili sunum yapılacağını aktardı.

İstanbul Kültür Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Paksoy ise kongrenin disiplini, temposu, değindiği konular ve temaları ele alış biçimi ile örnek bir etkinlik olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından, kongrenin düzenlenmesine katkı sağlayan Vali Şeref Ataklı, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Prof. Dr. Paksoy, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar'a plaket takdim edildi.

Ardından, "Etik Yönetim ve Sosyal Sorumluluk" konulu panel gerçekleştirildi.