Aksaray Valilik binasının restorasyonu tamamlandı

Aksaray Valilik binasının restorasyonu tamamlandı
Aksaray Valilik binasının restorasyonu tamamlandı
- Kentin simgelerinden 86 yıllık tarihi Hükümet Konağı, yeniden Valilik olarak kullanılmaya başlandı

AKSARAY (AA) - Aksaray'ın önemli simgelerinden olan Valilik binası, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete girdi.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Hükümet Konağı'nın ilin en önemli simgeleri arasında bulunduğunu söyledi.

Hazırlanan kapsamlı restorasyon planına göre çalışmaların başladığını, tarihi binadaki bazı bölümlerde tamirat ve yenilemelerin yapıldığını belirten Ataklı, "Yenileme çalışmaları başladıktan sonra bazı bölümlerin tamiratları ve yenileme gerekliliği ortaya çıktı. Bu nedenle yenileme süreci uzatılarak, binanın bütün eksiklerinin giderilmesi için çalışmalar sürdürüldü. 86 yıllık tarihi binanın zamanla eriyen taş blokları değiştirildi. Binanın arka bölümünde güçlendirme çalışması yapıldı. Taş duvarlar, tekniğine uygun şekilde elden geçirilerek tamir ve yenilemeleri yapıldı" dedi.

Ataklı, içeride de önemli çalışmaların yapıldığını, eskiyen ısı, su ve elektrik tesisatlarının yenilendiğini bildirdi.

1920-1933 yılları arasında vilayet olan Aksaray'ın önemli simgelerinden olan binanın, dönemin özelliklerini ve mimarisini en iyi şekilde yansıtan yapılar arasında gösterildiğini belirten Ataklı, tarihi binanın Valilik olarak kullanılmaya başlandığını belirtti.

Aksaray Hükümet Konağı 1924-1932 yıllarında Aksaray'ın 2. Valisi olarak görev yapan Yusuf Ziya Günar döneminde, 1927 yılında yapımına başlanıp 1929 yılında tamamlanarak hizmete girdi. 1933 yılında Valiliğin lağvedilmesinin ardından Kaymakamlık olarak kullanılan tarihi bina, 1989 yılında Aksaray'ın tekrar Vilayet yapılması ile Valilik olarak kullanılmaya başlandı.