ASÜ'de ''Engellilerde Farkındalık'' konferansı düzenlendi

ASÜ'de ''Engellilerde Farkındalık'' konferansı düzenlendi
ASÜ'de ''Engellilerde Farkındalık'' konferansı düzenlendi
AKSARAY (AA) - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nce ''Engellilerde Farkındalık'' konferansı yapıldı.Araştırma...

AKSARAY (AA) - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nce ''Engellilerde Farkındalık'' konferansı yapıldı.

Araştırma Görevlisi Dudu Merve Lenger, ASÜ'de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada,  Birleşmiş Milletler 'in ( BM ) 3 Aralık 1992 yılından itibaren, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına dikkat çekmek ve verilen hizmetlerin niteliğini arttırmak amacıyla Dünya Engelliler Günü olarak kabul ettiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2012 yılında yayınladığı Dünya Engellilik Raporu'na göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'inin engelli olarak yaşamını sürdürdüğünü belirten Lenger, ''Geçtiğimiz 10 yıla baktığımızda verilen haklar, hizmetlerin çeşitlenmesi, niteliğin arttırılması ve toplumsal bilinç düzeyinin yükselmesi gibi, engelliler açısından önemli gelişmeler yaşandı. Yapılan iyi çalışmalar olduğu gibi tamamlanamamış çalışmalar da var. Kaynaştırma eğitimi de bunlardan birisidir. Bu nedenle 3 Aralık gününü klasik belirli gün ve haftalardan birisi gibi kabul etmemek gerekiyor'' diye konuştu.

Konferansa, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.