ASÜ'de ''İstihdam ve Kariyer Günleri'' programı düzenlendi

ASÜ'de ''İstihdam ve Kariyer Günleri'' programı düzenlendi
ASÜ'de ''İstihdam ve Kariyer Günleri'' programı düzenlendi
AKSARAY (AA)- Aksaray Üniversitesinde (ASÜ), "İstihdam ve Kariyer Günleri" programı yapıldı.Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Mühendislik Fakültesindeki...

AKSARAY (AA)- Aksaray Üniversitesinde (ASÜ), "İstihdam ve Kariyer Günleri" programı yapıldı.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Mühendislik Fakültesindeki programda yaptığı konuşmada, Aksaray'da işsizlik oranının yüzde 5 olduğunu söyledi.

Türkiye 'de bu oranın yüzde 10 civarlarında olduğunu belirten Ataklı, şunları kaydetti:

"Aksaray, Türkiye ortalamasının altında görünüyor. Şehirde gelişen bir Organize Sanayi Bölgesi bulunmasından dolayı fabrikalarda çok sayıda eleman talebi geliyor. Fakat fabrikalar çoğu zaman istediği elemanları bulmakta zorlanıyor; aradığı niteliklerde eleman bulamıyor. Eğitim yapımız içerisinde ihtiyaç duyulan nitelikteki elemanları yetiştirmemiz gerekiyor. Karşılıklı işbirlikleriyle iş arayanlar iş bulacak, işçi arayanlar istediği şartlara uygun işçi bulacak. İstihdam ve Kariyer Günleri de bu amaç doğrultusunda düzenleniyor."

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Bülent Bekin ise işsizliğin bütün ülkelerin ortak sorunu olduğunu belirterek, çalışma hayatına atılacak olan gençlerin sektörleri tanımalarına aracılık ettiklerini kaydetti.

Programa, ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, davetliler ve öğrenciler katıldı.