Çinli yetkili Xueqiang'dan Vali Ataklı'ya ziyaret

Çinli yetkili Xueqiang'dan Vali Ataklı'ya ziyaret
Çinli yetkili Xueqiang'dan Vali Ataklı'ya ziyaret
AKSARAY (AA)  - Aksaray'ın Sultanhanı beldesinde "Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Projesi"ni yürüten Çinli yetkili Yin Xueqiang, Aksaray Valisi...

AKSARAY (AA)  - Aksaray'ın Sultanhanı beldesinde "Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Projesi"ni yürüten Çinli yetkili Yin Xueqiang, Aksaray Valisi Şeref Ataklı'yı ziyaret etti.

Xueqiang, ziyarette yaptığı konuşmada, tesisteki 12 sondaj kuyusundan 8'inin açıldığını, çalışmaların 9. kuyuda devam ettiğini belirterek, Hirfanlı barajından gelen su ile açılan kuyulardaki tuz eritme işlemine başlandığını söyledi.

Çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade eden Xueqiang, BOTAŞ tarafından ilave 6. kuyunun daha açılmasının planlandığını ancak 6. kuyunun nerede olacağı ile ilgili planlamanın netleşmediğini aktardı.

Yin Xueqiang, Vali Ataklı'yı Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik Ankara 'da düzenlenecek programa davet ederek, Ataklı'nın programa katılımlarından büyük mutluluk duyacaklarını kaydetti.

Vali Ataklı ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Aksaray'da yürütülen projenin Türkiye için çok önemli olduğunu ifade etti.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından yeraltında oluşturulacak mağaralarda depolanacak doğal gazın ihtiyaç durumunda kullanılabileceğini belirten Vali Ataklı, proje sayesinde Tuz Gölü'nün de olumlu etkileneceğini sözlerine ekledi.

Ziyarette, Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak ve beraberinde Çinli firmanın yetkilileri hazır bulundu.