Cizre'deki terör saldırısı

Cizre'deki terör saldırısı
Cizre'deki terör saldırısı
- Terör örgütü PKK mensuplarının 3 hafta önceki saldırısında yaralanan ve Ankara'da tedavi gördüğü hastanede şehit düşen özel harekatçı polis memuru Akbaş'ın cenazesi, memleketi Aksaray'a toprağa verildi - Baba Akbaş: - "Oğlumuzu Mardin'de sanıyorduk, sonradan öğrendik ki Cizre'ye gitmiş. Biz üzülmeyelim diye öyle söylemiş"

AKSARAY (AA) - Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 3 hafta önce terör örgütü PKK mensuplarının saldırısında yaralanan ve Ankara 'da tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesinde şehit düşen özel harekatçı polis memuru Yunus Emre Akbaş'ın cenazesi, memleketi Aksaray'da gözyaşları arasında toprağa verildi.

Somuncubaba Külliyesi'ndeki morgdan alınan şehit Akbaş'ın cenazesi, helallik alınması için Hacı Hasanlı Mahallesi'nde bulunan baba evine getirildi.

Baba Mustafa Akbaş,  oğlu Yunus ile yaralanmadan bir gün önce konuşma fırsatı bulduklarını belirterek, şehit oğlunun Cizre'de olduğunu sonradan öğrendiklerini anlattı.

Akbaş, "Oğlumla, yaralanmasından bir gün önce telefonda görüşmüştük. Bize 'Başbakanımızı takip ve korumak için Mardin'e gidiyoruz' demişti. Oğlumuzu Mardin'de sanıyorduk, sonradan öğrendik ki Cizre'ye gitmiş. Biz üzülmeyelim diye öyle söylemiş" diye konuştu.

Şehidin, olayın yaşandığı gün zırhlı araçta bulunan ve yaralanan arkadaşı Kamil Günser ise aniden roketatarlı saldırı olduğunu belirterek, "Roket aracın arka kısmına isabet etti. Başka bir şey hatırlamıyorum" dedi.

Akbaş'ın cenazesi, helallik alınmasının ardından, İl Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Burada düzenlenen törene, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, şehidin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Törende anne Hatice ve baba Mustafa Akbaş'ın güçlükle ayakta durdukları gözlendi.

Şehit Akbaş'ın cenazesi, Ulu Cami'de cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, Aksaray Şehitliği'nde toprağa verildi.