Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri

Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri
AKSARAY (AA) - Aksaray Üniversitesi'nde (ASÜ) Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri münasebetiyle ''Hazreti Mevlana ve...

AKSARAY (AA) - Aksaray Üniversitesi'nde (ASÜ) Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri münasebetiyle ''Hazreti Mevlana ve Mevlevilik'' paneli düzenlendi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nce düzenlenen panelde,  Anadolu 'nun manevi mimarlarından birisi olan Mevlana'nın Orta Asya 'da doğduğunu, kocaman bir coğrafyayı dolaştıktan sonra Konya'da kalmaya karar verdiğini söyledi.

Mevlana'nın ömrü boyunca çok güzel eserler verdiğini aktaran Acar, ''Özellikle Mevlana'nın yazdığı 'Mesnevi ve Divan-ı Kebir' isimli eserleri çok önemli. Bu iki eser, felsefi ve sufi yorumlara açık, sezginin, ilhamın bilgiyle harmanlandığı ve hayat dersi sayılabilecek bir ummandır. Mevlana'yı bugünün nesilleriyle tanıştırmak, onun derinliğinden, ilminden ve mistisizminden istifade ettirmek durumundayız. Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi anlamalıyız ve bugünün gençlerine tanıtmalıyız'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından, panele ilişkin sunum yapıldı.

Panele, akademisyen ve öğrenciler katıldı.