Onlar sadece güvercine "sevdalı"

Onlar sadece güvercine "sevdalı"
Onlar sadece güvercine "sevdalı"
- Türkiye'nin birçok ilinden Aksaray'a gelen güvercin meraklıları, yaklaşık 20 yıldır her hafta düzenlenen mezatta buluşup dostluklarını pekiştiriyor - Aksaray Kümesli Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ilgın: - "Kuş merakı demek sevda demektir. Dernek kuralı 20 yıla yaklaştı. O günlerden beri her hafta toplanıyoruz" - Güvercin besleyicisi Şanlı: - "Akşam onların yanına gitmeden yatağıma girmiyorum"

AKSARAY (AA) - ÖZKAN BEYER -  Türkiye 'nin birçok kentinden gelip Aksaray'daki mezatta toplanan güvercin besleyicileri, güvercinlerle ilgilenip dostluklarını pekiştiriyor.

Aksaray Kümesli Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği her hafta kent merkezinde salı günleri düzenlenen güvercin alım ve satım mezadına Ankara , İstanbul , Adana, Konya, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Karaman başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinden güvercin besleyicileri katılıyor. Dernek çatısı altında her hafta akşam toplanan yüzlerce kişi, güvercin satıp alırken aynı zamanda yeni dostluklar kuruyor.

Aksaray Kümesli Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Ilgın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana kuş sevdalısı olduğunu söyledi.

Dernek çatısı altında yaklaşık 20 yıldır toplandıklarını anlatan Ilgın, "Burada insanlara kuş sevgisini öğretiyoruz. Bizden yaşça çok daha büyük arkadaşlarımız var. Babamız yaşında olanlar geliyor. Gelenlerin hepsi kuş sevdalısı.  Avrupa  görmüş arkadaşlarımız da var. Hepsi yıllardır güvercin besliyor" dedi.

Güvercin meraklılarının her hafta salı günü akşamları toplandıklarını belirten Ilgın, güvercinlerin hastalıklarıyla ve hırsızlık olaylarıyla ilgili konuştuklarını dile getirdi.

Ilgın, "Kuş merakı demek sevda demektir. Derneği kuralı 20 yıla yaklaştı. O günlerden beri her hafta toplanıyoruz. Aksaray'da bildiğimiz kadarıyla 250 üyemizin dışında bine yakın güvercin meraklısı var" diye konuştu.

-"Kuşçuluk kendi başına bir sevda"

Ilgın, güvercin beslemenin yaşı olmadığını vurgulayarak, 85-90 yaşında, yürüyemeyen kuş meraklısı arkadaşları bulunduğunun altını çizdi.

Kendilerinin 2 haftada bir yürüyemeyen arkadaşlarının yanına gittiklerini ifade eden Ilgın, şöyle konuştu:

"Herkese kuş beslemeyi öneririm. Kuşların her şeyiyle ilgileniyoruz. Kuşa sevdalı üyelerimiz geldiğinde onlarla çay ve kahve içiyoruz. Evlerimizde oturup sohbet ediyoruz. Kuşçuluk kendi başına bir sevda. Bu sevgi bizlere büyüklerimizden yadigar. Bu merak sayesinde birçok kötü alışkanlıktan da uzaklaşmış oluyoruz."

-"Yanlarına gitmeden yatağıma girmiyorum"

Güvercin besleyicisi 72 yaşındaki Ali Osman Şanlı da yıllardır güvercin beslediğine işaret ederek, "Akşam onların yanına gitmeden yatağıma girmiyorum. Yatsı namazından sonra camiden gelince yanlarına gidiyorum. Yemlerini, sularını, ilaçlarını veriyorum. Kaldıkları yeri temizliyorum. Bu işi çok seviyorum" ifadesini kullandı.

Aksaray'da 57 yıldır güvercin beslediğini aktaran 65 yaşındaki Hasan Salur ise ilkokul birinci sınıfında okurken güvercin beslemeye başladığını, halen bu merakının devam ettiğini anlattı.