Şampiyon atların yoncası Aksaray'dan gidiyor

Şampiyon atların yoncası Aksaray'dan gidiyor
Şampiyon atların yoncası Aksaray'dan gidiyor
- Aksaray'da üretilen yonca, yüksek protein değeri nedeniyle, yarış atlarının yetiştirildiği haralar ve jokey kulüplerinden yoğun ilgi görüyor - Aksaray Ziraat Odası Başkanı Koçak: - "Haralar ve jokey kulüpleri, yarış atlarının daha dinç olması ve iyi koşması için protein değeri yüksek olan Aksaray yoncasını tercih ediyor"

AKSARAY (AA) - TURAN KAZAK - Aksaray yoncası, yarış atlarının yetiştirildiği haralar ve jokey kulüpleri tarafından yoğun ilgi görüyor.

Aksaray, son yıllarda Türkiye 'nin en önemli yonca üretim merkezlerinden biri haline geldi. Özellikle Yenikent ve Sultanhanı beldelerinde üretilen yonca, toprak yapısı ve üreticilerin bakım konusunda uzmanlaşması sayesinde protein değerinin yüksek olmasıyla dikkati çekiyor. Bu nedenle, yarış atı yetiştiricileri tarafından da tercih edilen yonca, birçok hayvan çiftliğine gönderiliyor.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoncanın bölgede en temel geçim kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

İlde toprak yapısının yonca üretimine çok uygun olduğunu anlatan Koçak, "Özellikle Yenikent ve Sultanhanı beldemizde yetiştirilen yonca çok kaliteli oluyor. Buradaki üreticilerimiz yonca üretimine çok büyük emek harcıyor. Çiftçilerimiz yoncaya adeta çocuğu gibi bakıyor ve gece gündüz ilgileniyor" diye konuştu.

Yörede üretilen yoncanın, haralar ve jokey kulüplerinin yem ihtiyacını karşıladığını kaydeden Koçak, "Yoncamız Türkiye'nin birçok yerine gönderiliyor. Protein değeri ve kalitesi yüksek olduğundan, Türkiye'nin her bölgesinde yetiştirilen yarış atlarına Aksaray yoncası gidiyor. Haralar ve jokey kulüpleri, yarış atlarının daha dinç olması ve iyi koşması için protein değeri yüksek olan Aksaray yoncasını tercih ediyor" dedi.

Koçak, yoncanın geçmiş yıllarda birçok Arap ülkesine ihraç edildiğini belirterek, "Daha önce Ürdün, Cezayir, Tunus , Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'e yonca ihraç ediyorduk. Son dönemde Türkiye'de hayvancılık çok geliştiğinden dolayı iç talebi karşılamaya çalışıyoruz. Üreticilerimiz yoncayı büyük hayvan çiftlikleri ve haraların ihtiyacına göre üretiyor" ifadelerini kullandı.

- "Bu yıl üretim arttı"

Bu yıl yağışlardan dolayı yonca üretiminde geçen yıla oranla önemli bir artışın dikkati çektiğini vurgulayan Koçak, şöyle konuştu:

"Geçen yıl bu aylarda üretilen yonca 980 bin tondu. Bu sene ise 1 milyon 200 bin ton üretildi. Ürettiğimiz yoncanın yaklaşık yüzde 30'unu yarış atlarının yetiştirildiği haralara ve jokey kulüplerine gönderiyoruz. Geri kalanını ise ülkemizdeki büyük hayvan çiftlikleri ve şehrimizdeki süt entegre tesisi gibi büyük firmalara veriyoruz. Üreticilerimiz son dönemde ciddi oranda yonca üretimine yönelmiş durumda. Sulama imkanının artması ile beldelerimiz yonca üretim merkezi oldu. Üreticimiz makine ve ekipman konusunda önemli yatırımlar yaptı."

Yenikent Yonca Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Yaşar ise yoncanın hayvancılık açısından önemli olduğunu ifade ederek, "Ürettiğimiz yoncaları makineler yardımıyla işleyip, satışa hazır hale getiriyoruz. Gelen taleplere göre çiftlikler ve haralara gönderiyoruz. Trakya,  Ege ve Marmara bölgelerinden yoğun talep alıyoruz" şeklinde konuştu.