4. Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali

4. Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali
4. Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali
- Gümüşhacıköy'de düzenlenen festival kortej yürüyüşü ile başladı

AMASYA (AA) - Gümüşhacıköy'de düzenlenen 4. Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali kortej yürüyüşü ile başladı.

Gümüşhacıköy ilçe Kaymakamlığı, Gümüşhacıköy Belediyesi ve Gümüşyay Okçuluk Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen festivale Türkiye , Almanya, Bulgaristan, Fransa, İran, Macaristan, Malezya, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan'dan 437 okçu katıldı.

Festivale katılan yerli ve yabancı okçular geleneksel kıyafetleri ile Öğretmenevi'nden başlayarak mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yaptı. Kortej yürüyüşünün ardından ise katılımcılar tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Kaymakam Hüseyin Tekin, burada yaptığı konuşmada, festivale 10 farklı ülkeden 450 yarışmacının katıldığını dile getirerek, "Türk kültürünün, Türk tarihinin tanıtımı ve gelecek nesillere de iz bırakma adına yapılan etkinlik, inşallah ilçemize ve toplumumuza faydalı olacaktır" ifadesini kullandı.

Festival kapsamında 3 gün sürecek atışlarda üç boyutlu hedef atışı, sabit puta koşusu, uzaklaşan puta koşusu, menzil koşusu, bireysel 90 metre menzil atışları, ulusal ülke takım yarışmaları olmak üzere 6 dalda müsabakalar yapılacak.

Müsabakaların ardından dereceye giren okçulara ise ödülleri 26 Temmuz Pazar günü düzenlenecek törenle takdim edilecek.