Amasya'da "İşte Ben" Projesi

Amasya'da "İşte Ben" Projesi
Amasya'da "İşte Ben" Projesi
AMASYA (AA) - Amasya Yetiştirme Yurdundan Ayrılanlar Derneği (YURTAYDER) ve  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yetiştirme yurdunda kalan...

AMASYA (AA) - Amasya Yetiştirme Yurdundan Ayrılanlar Derneği (YURTAYDER) ve  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yetiştirme yurdunda kalan çocuklara yönelik olarak hazırlanan "İşte Ben" Projesi'nin tanıtımı yapıldı.

 Programa, Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, YURTAYDER Başkanı Özcan Sorhan, kurum müdürleri ve  dernek üyeleri katıldı.

 Çomaktekin, burada yaptığı konuşmada, değişik sebeplerden ötürü ailelerinden ayrı kalıp, devletin koruması altına alınan çocuk ve gençlere sahip çıkma ve onları hayata hazırlama konusunda çok önemli mesafeler kat edildiğini söyledi.

Devletin gençleri ve çocukları kimseye muhtaç etmeden en iyi imkanlarla yetiştirmeye gayret ettiğini belirten Çomaktekin, şunları kaydetti: 

"Genelde bu yurtlarda yetişenler toplumun ayrılmaz bir parçası olduklarını, fakat toplumsal hayatla arzu ettikleri kadar iç içe olamadıklarını söylüyorlar. Sevgili çocuklarımız sadece yurtlarda kalmıyor, toplumun içinde kendilerine sağlanan evlerde de özgüveni yüksek olarak yetişiyor. Çocuklarımızın her türlü maddi ihtiyacını karşılanarak, onların kişisel gelişimlerinin arttırılması ve toplumla uyumlu bir şekilde yetiştirilmeleri önemlidir. Onların hayat boyunca başarılı olabilmeleri ve hayata tutunmaları için devletimiz önemli tedbirler almıştır. Yurtlardan ayrıldıklarında kamuda istihdam edilebilmeleri için yasal düzenlemeler yapılmıştır. Çocuklarımız milli ve manevi değerlerle donatılarak, ne kadar iyi eğitim alabilirlerse, kültür düzeyleri ve özgüvenleri de o kadar yüksek olacaktır."

Dernek Başkanı Sorhan ise, kendileri gibi yetiştirme yurtlarında, devlet koruması altında büyüyen gençleri bir araya getirmek ve onlara sosyal yaşamda destek olmak adına çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.