Amasya'da maden işçilerinin protestosu

Amasya'da maden işçilerinin protestosu
Amasya'da maden işçilerinin protestosu
- Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren Soma Kömür İşletmeleri AŞ'ye bağlı Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesi'nde çalışan işçiler, işletmenin kapatılmasına ve Soma'da görevlendirilmelerine karşı protestolarını sürdürdü - İşçiler, Merzifon ilçe girişinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü

AMASYA (AA) - Amasya'nın Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesi'nde çalışan işçiler ve yakınları, işletmenin kapatılması ve Soma'da görevlendirilmelerine tepki göstererek protestolarına devam etti.

Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin Yeni Çeltek Maden Ocağı İşletmesi'ni kapatarak 300 işçiyi Soma'daki maden ocağında görevlendirmesi kararına tepki gösteren maden işçileri ve yakınları, Merzifon ilçe girişinden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyüş yaptı.

Gruptakiler, "Ekmeğe uzanan eller kırılsın", "Çeltek bizimdir bizim kalacak" ve "Soma gidecek huzur gelecek" sloganları atarak Soma Kömür İşletmeleri AŞ'ye ait kıyafetleri yaktı.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Gülahmet Güven, yaptığı açıklamada, bedeli ne olursa olsun, sonu nereye giderse gitsin Soma'ya gitmeyeceklerini, Soma'da sürünerek ölmektense burada ölmeye razı olduklarını söyledi.

Güven, işçiler çalışacak daha iyi şartlarda çalışacak ve daha çok istihdam yaratacağız diye işletmeyi devralan Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin sözlerini tutmadığını öne sürerek, şöyle konuştu:

"Bugüne gelene kadar çok sıkıntılar çektik, artık yapacak başka çaremiz kalmadı. Her şey daha iyi olacak diye fedakarlıkta bulunduk ama gelinen süreçte olumlu adım atan hep biz olduk, karşı tarafta verilen sözler hiçbir zaman tutulmadı. Yer altındaki işçi sağlığı ve işçi güvenliği tedbirlerini almadılar. Ocağa müfettişler çağrılıp eksiklikler var diyerek ocağı kapatma kararı aldılar. Arkadaşlarımızın Soma'ya gitmesinin altyapısını hazırlayıp burada çalışan arkadaşlarımızın Soma'ya götürmek istediler. Bu plan ne kazayla ilgisi var ne de iş güvenliğiyle alakası var. Bu plan Yeni Çeltek'te çalışan 300 maden işçisinin maaşını yüksek görmelerinden kaynaklanıyor. Soma'ya davet edersek bırakıp giderler, biz de bundan kurtuluruz diye düşünüyorlar."

İşletmeden 2013 yılında emekli olan işçilerin tazminatlarını alamadıklarını iddia eden Güven, şunları kaydetti:

"Emekli olan bir işçinin tazminatını veremeyenler maden ocağını nasıl çalıştırsın arkadaşlar. Onun için bu mücadele 1 günlük 2 günlük mücadele değil. Bu mücadele devam edecek. Yarın Amasya'dayız, peşinden Ankara'ya gideceğiz. Yer üstünde sürünerek ölmektense yer altında ölmeye hazırız arkadaşlar. Bu mücadele yer altından cansız bedenlerimiz çıkana kadar devam edecek. Soma Holding geldi geleli biz helal ekmek yemedik, rahat bir uyku uyuyamadık. Artık bunun dönmesi lazım bize destek olun."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.