Merzifon'da elektrikli bisikletlere denetim

Merzifon'da elektrikli bisikletlere denetim
Merzifon'da elektrikli bisikletlere denetim
AMASYA (AA) - Merzifon ilçe Emniyet müdürlüğüne bağlı Trafik şube ekipleri, ilçe genelinde elektrikli motosiklet ve elektrikli motorlu bisikletlerin...

AMASYA (AA) - Merzifon ilçe Emniyet müdürlüğüne bağlı Trafik şube ekipleri, ilçe genelinde elektrikli motosiklet ve elektrikli motorlu bisikletlerin karıştığı kazaların önüne geçmek için denetim ve bilgilendirme çalışması başlattı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Merzifon İlçe Emniyet Müdürü Seyfettin Süer, 2011 - 2020 yıllarını kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği 10 yıllık eylem planında trafik güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarından kaynaklı ölüm ve yaralanmaların yüzde 50 oranında azaltılması için ülke genelinde tüm trafik kurallarına uyulması konusunda denetimlerin artırılması, halkın bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi çalışmalarına ağırlık verilmesi istenildiğini belirtti.

İlçede meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde, elektrikli motosiklet ve elektrikli motorlu bisikletlerin karıştığı kazaların önceki yıllara göre hızla arttığı ve çok sayıda vatandaşın mağdur olduğunun görüldüğünü söyleyen Süer, şunları kaydetti:

"İlçemizde,  yapılan diğer denetimlerin yanı sıra elektrikli bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına yönelik denetimler artarak devam edecek. Vatandaşlarımızdan elektrikli bisiklet ve motosiklet kullananların kask takma zorunluluğuna uymaları gerekmektedir. Ayrıca azami sürekli gücü 0,25 KW'ı geçen elektrikli bisikletlerin tescil edilme zorunluluğu olduğunu, bu araçları kullananların A1 sınıfı sürücü belgesi alması gerektiği, elektrikli motosikleti kullananların ise A2 sınıfı sürücü belgesi alması gerektiği unutulmamalıdır. Tüm vatandaşlarımızdan trafik kurallarına uymalarını ve uymayanları ise 155 polis ihbar hattına bildirmeleri gerekmektedir."