Merzifon'da İlköğretim Haftası kutlandı

Merzifon'da İlköğretim Haftası kutlandı
Merzifon'da İlköğretim Haftası kutlandı
AMASYA (AA) - Amasya'nın Merzifon ilçesinde İlköğretim Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. Mehmetçik İlkokulu bahçesinde düzenlenen kutlama...

AMASYA (AA) - Amasya'nın Merzifon ilçesinde İlköğretim Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Mehmetçik İlkokulu bahçesinde düzenlenen kutlama programına Kaymakamı Ozan Balcı, Belediye Başkanı Alp Kargı, Emniyet Müdürü Seyfettin Süer, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, okul müdürleri, kurum amirleri öğrenci ve veliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Kaymakam Balcı, öğretmenlerden öğrencilere kitap okuma aşkını kazandırmalarını ve öğrencileri ezbercilikten kurtararak yorum yapabilen bireyler olarak eğitmelerini istedi.

Çocukların öğretmen ve velilerinin destekleri ile kendilerine birer kütüphane oluşturmaları gerektiğini ifade eden Kaymakam Balcı, şunları kaydetti:

 "İnsanlık ailesinin bir ferdi olarak önemli çalışmalara Türk insanının da imza atmasını istiyoruz. Bu anlamda velilerimizden öğretmenlerimizden beklentimiz şudur ki ezberci değil analiz yapabilen, bir metodolojiye sahip, bağımsız düşünebilme yetenek ve yetileri gelişmiş, özgün ve özgür düşünen, bilgiyle desteklenmiş, aklını kullanan bireyler yetiştirmek. Bana göre eğitimin en önemli gayelerinden biri bu. Bu anlamda Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana edinilen kazanımlarımızı yok sayamayız. Ancak bunlar yeterli mi elbette yeterli değil. Çünkü yaşam, hayat dinamik bir süreç. Bilimde, kültürde, sanatta, iletişim, ulaşım ve teknolojide yaşanan değişim ve dönüşümle beraber dünya çok hızlı bir değişim ve dönüşüm gerçekleştiriyor. Buna bizim mutlaka ayak uydurmamız gerekiyor."

Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat ise yaptığı konuşmada, velilere, öğretmenlere, öğrencilere seslenerek herkesin kendi üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmesiyle çağdaş medeniyetler zirvesine ulaşılabileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından İlköğretim Haftası ile ilgili şiirler okundu ve 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında başarı gösteren, sosyal ve kültürel alanlarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere plaket ve ödülleri verildi.