Taşova Devlet Hastanesinde tatbikat

Taşova Devlet Hastanesinde tatbikat
Taşova Devlet Hastanesinde tatbikat
AMASYA (AA) - Taşova Devlet Hastanesinde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE),  itfaiye ve emniyet ekiplerince yangın tatbikatı yapıldı.Tatbikatta...

AMASYA (AA) - Taşova Devlet Hastanesinde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE),  itfaiye ve emniyet ekiplerince yangın tatbikatı yapıldı.

Tatbikatta senaryo gereği, hastanenin dahiliye servisinin bulunduğu ikinci katta elektrik kontağından çıkan yangında küçük çapta bir patlama meydana geldi. Elektrikler kesilerek hastane afet planı doğrultusunda başhekimin talimatlarıyla yoğun dumandan etkilenen dahiliye servisinde yatan hastalar ve personel tahliye edildi.

Yangına daha etkin bir müdahale ve kurtarılmayı bekleyen yataklı hasta ve diğer yaralıların tahliyesi için itfaiye ve UMKE ekiplerinden yardım alındı.

Taşova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Ferruh Çam, yaptığı açıklamada ilçenin 1. derece deprem kuşağında yer aldığını belirterek, "Bu nedenle hastanemizin sahip olduğu deprem ve yangın gibi afet risklerine hazırlıklı olunması bakımından, kurumlar arası işbirliği halinde icra edeceğimiz müşterek tatbikat ile hasta, yaralı ve personel tahliyesi, kurtarma işlemlerinin nasıl yapılacağının denenmesi, tüm ekip ve personelin hareket kabiliyetlerinin ölçülmesi ile bilgi ve bilinçlerinin artırılması, hastane afet planının test edilerek noksanlıkların giderilmesi amaçlanmıştır" diye konuştu.

Sağlık Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Kerim Karaboyun ve Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sivil Savunma Uzmanı Hasan Öcül tarafından hastane personeline sivil savunma eğitim verildi.