Taşova Kur'an kursundan aşure dağıtımı

Taşova Kur'an kursundan aşure dağıtımı
Taşova Kur'an kursundan aşure dağıtımı
AMASYA (AA) - Taşova Merkez Kız Kur'an kursu tarafından, Merkez Çarşı Camisi'nde öğle namazının ardından aşure dağıtıldı.Taşova Merkez Kız Kur'an...

AMASYA (AA) - Taşova Merkez Kız Kur'an kursu tarafından, Merkez Çarşı Camisi'nde öğle namazının ardından aşure dağıtıldı.

Taşova Merkez Kız Kur'an kursu öğreticisi Zekiye Tuna, yaptığı açıklamada, etkinliğe vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Hicri takvime göre muharrem ayının yılın ilk ayı olduğunu belirten Tuna, " İslam 'dan önce Arap toplumunda kan dökmenin, savaşmanın yasak olduğu dört aydan biridir. İslam öncesinde olduğu gibi daha sonra da bu aya değer verilmiş, sevgili Peygamberimiz bu ayı 'Allah'ın ayı' olarak nitelendirmiş ve ramazandan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan aşure orucu olduğunu belirtmiştir" dedi.

Aşure gününün Müslümanların birliğini temsil ettiğini anlatan Tuna, "Aşurede bulunan farklı gıda maddeleri piştiğinde nasıl ki aynı tadı veriyorsa, Müslümanlar da mezhepleri farklı olsa da asgari müştereklerde aynı hedefe ulaşmaktadırlar. Aşure günleri ayrışmalara ve kutuplaşmalara değil, kaynaşmalara ve İslam kardeşliğinin tesis edilmesine vesile olsun" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Amasya

  ,

  İslam

  ,

  Kız

  ,

  aşure

  ,

  gıda