TBMM Başkanvekili Bostancı:

TBMM Başkanvekili Bostancı:
TBMM Başkanvekili Bostancı:
- "Kabile siyasetinin dışında bu milletin ortaklığını temsil eden AK Parti'dir. İnşallah bu millet kendi ortak iradesini AK Parti'de en güçlü şekilde cisimleştirecektir"

AMASYA (AA) - TBMM Başkanvekili Naci Bostancı, "Kabile siyasetinin dışında bu milletin ortaklığını temsil eden AK Parti'dir. İnşallah bu millet kendi ortak iradesini AK Parti'de en güçlü şekilde cisimleştirecektir" dedi.

Bostancı, partisinin Amasya İl Başkanlığı Danışma Toplantısında,  MHP , CHP ve HDP'ye yönelik eleştirilerde bulundu.

"MHP, CHP ve HDP keşke Türkiyelileşseler, keşke Türkiye'nin her yerinden oy alsalar, mesele sadece oy almak da değil oradaki insanlarla gönül bağı kurmak, bunu yapamadıkları için oy alamıyorlar" diyen Bostancı, partisi ne olursa olsun bu ülkenin ortak geleceğine inanan insanların gerçekten AK Parti'ye şükran duyması gerektiğini söyledi. Bostancı, "AK Parti'ye hayat veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'a,  Genel Başkanımız Ahmet  Davutoğlu'na ve parti mensuplarına şükran duyması lazım" ifadesini kullandı.

HDP'nin 7 Haziran seçimleri süresince, Türkiyelileşmekten bol bol bahsettiğini ve o yüzden bir çok oy aldığı belirten Bostancı, şunları dile getirdi:

 "Türkiyelileşmek sadece söylemekle olmaz ilk önce kabile partisi olmaktan kurtulacaksın. Türkiye'de Kürt kökenli vatandaşlarımızın ilgi gösterdiği 2 parti var. Biri AK Parti diğeri HDP. HDP temsilcileri, Kürtlerin gözünde AK Parti'nin kurucu genel başkanını, AK Parti'nin siyasi anlayışını düşman göstermek için elinden geleni yaptılar, bunları sadece 'AK Parti'nin tabanındaki Kürt oylarını nasıl alabiliriz?' diye yaptılar. Kürtler, Aleviler, milliyetçiler değişik partilere dağılsın ki kabileleşme olmasın, o partiler herkesi temsil edebilsin. Sen 'bütün Kürtlerin bize oy vermesi gerekiyor, bu onlar için bir onur meselesidir, Kürtlerden kim oy alıyor AK Parti, o zaman ben AK Parti'yi ve onun sembol isimlerini Kürt düşmanı diye sabah akşam anlatırım' dersen bu Türkiyelileşme olmaz bu kabileleşme olur."

 HDP'nin ne kadar 'teröre ve bölünmeye karşıyım' dese bile yaptığı icraatlarla, ortak geleceğe ilişkin toplumsal şartları kuran bir akılla davranmış olmayacağını ve aksine ortak geleceği tahrip eden bir siyasetle kabileleşme istikametinde davranmış olacağını ifade eden Bostancı, sözlerini şöyle sürdürdü:   

"En fazla husumeti AK Parti'ye yaptılar. Peki sadece HDP mi? Aynı zamanda MHP, biri Türk milliyetçiliği yapıyor, diğeri Kürt milliyetçiliği yapıyor. Ama ikisinin de ortak hasmı AK Parti. Aynı zamanda CHP de AK Parti'ye hasım. Onlar bir ülkenin ortak iradesini temsil eden bir partiyi kendilerine ortak hasım görürler, çünkü isterler ki 'eğer o irade parçalanırsa bir pay da bize düşer, biz palazlanırız.' Palazlandınız diyelim, MHP ve HDP güçlendi diyelim, bundan ne çıkar? Bundan bölünme çıkar, bu kabileleşme siyasetinden sadece Türkiye'yi bölünmeye götüren bir resim çıkar."

HDP ve MHP'nin AK Parti ve CHP koalisyonunu istediklerini ifade eden Bostancı, sözlerini  şöyle tamamladı:

"Hani hiç bir noktada bir araya gelmeyecektiniz. Bu ne iş birliği, Türkiye'nin böyle bir meselesinde bu ortak anlayışın sebebi ne?  Çünkü onlar şöyle düşünüyor. 'Tabanları bunlara karşı, bunlar da zaten fazla gidemezler erirler. Onlar eridikçe biz büyürüz' diye düşünüyorlar. Bu ortaklık keşke Türkiye'nin ortaklığı için olsa ama değil. Kabileleşen siyasetlerden Türkiye'nin ortaklığına yönelik bir anlayış çıkmaz. Kabile siyasetinin dışında bu milletin ortaklığını temsil eden AK Parti'dir. İnşallah bu millet kendi ortak iradesini AK Parti'de en güçlü şekilde cisimleştirecektir. Biz  bu milletin geleceği için çalışacağız, bu ülkeyi, kendi aralarındaki derin çelişkileri bile milletin ortaklığını temsil eden siyasete hasımlık söz konusu olduğunda hemen paranteze alan ucuz siyasete teslim etmeyeceğiz."