1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: - "(Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben) Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, verdikleri talimat doğrultusunda, bugün Türkiye'nin 81 vilayetinde, yüzlerce meydanında 1 Mayıs özgürce kutlanıyorsa, bunun sizin verdiğiniz talimatlarınızın eseri olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum" - ''Atılması gereken adımları attık. 'İşçi neyse memur odur, memur neyse işçi odur' noktasına getirdik"

ANKARA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın başbakanlığı döneminde resmi tatil olduğunu anımsatarak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, verdikleri talimat doğrultusunda, bugün Türkiye 'nin 81 vilayetinde, yüzlerce meydanında 1 Mayıs özgürce kutlanıyorsa, bunun sizin verdiğiniz talimatlarınızın eseri olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum" dedi.

Çelik, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan 'ın, Lastik-İş Sendikası, Hizmet-İş, Büro-İş, Tüm Taşeron İşçiler Sendikası, Türk Metal Sendikası, Demiryol-İş Sendikası, Koop-İş Sendikası, Şeker-İş Sendikası ve Yol-İş Sendikasına mensup bir grup işçiyi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabulünde yaptığı konuşmada, 1 Mayıs'ın emek, işçi ve çalışanlar açısından son derece anlamlı bir gün olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesine ilişkin talimatını anımsatan Çelik, "Bununla ilgili yasal düzenlemeyi Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdık ve o talimatlar doğrultusunda, emeğin yanında, işçinin yanında bir anlayış içinde 1 Mayıs'ı tatil ilan eden, o günün Başbakanı, bugün Cumhurbaşkanımızın huzurunda olmaktan büyük bir kıvanç ve onur duyuyoruz" diye konuştu.

"2009 yılına kadar kutlanamayan 1 Mayıs sürecini hep beraber gördük, yaşadık" diyen Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde verdikleri talimat doğrultusunda bugün Türkiye'nin 81 vilayetinde, yüzlerce meydanında 1 Mayıs, özgürce kutlanıyorsa bu sizin verdiğiniz talimatlarınızın eseri olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

- ''Önemli reformlara imza attık'' -

Bakan Çelik, çalışma hayatında birçok önemli projeye, önemli reforma imza atıldığını, bunların başında Sosyal Güvenlik Kurumunun yeniden reforme edilmesinin geldiğini, bunun son derece önemli bir yasa olduğunu ifade etti.

Başka ülkelerde bu tür reformlar yapılırken yaşanan zorluklara işaret eden Çelik, " Dünya bir maddeyi değiştirirken birçok kaos yaşarken Türkiye üç kurumunu birleştirdi ve büyük bir reformu işçisi ile işvereni ile sosyal tarafları ile gerçekleştirdik'' diye konuştu.

Bu reformun büyük önem taşıdığını kaydeden Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanım, o gün verdiğiniz bir talimat kulaklarımızda çınlıyor. Dediniz ki, 'Böyle uygulamalar olur mu, bir memur, memur olduğu gün hastaneye gidip, sağlıktan yararlanabiliyor, bir işçi, üç ay çalışmadan sağlıktan yararlanamıyor. Hatta işçi, eşini eğer hastaneye götürecekse 120 gün, 4 ay çalışması gerekiyor.' 4 ay içerisinde acil bir durum olursa sağlıktan yoksun bir vaziyette idi. Atılması gereken adımları attık. 'İşçi neyse memur odur, memur neyse işçi odur' noktasına getirdik."

Bakan Çelik, işçi istihdam paketleri ve teşvikleriyle işçinin, evine aş götürme imkanını elde ettiğini söyledi.

- "Köklü değişimler yaptık" -

Sendikalar Kanunu'nun çıkarıldığını ve örgütlenmenin önünün açıldığını anımsatan Çelik, şunları kaydetti:

"Sendikalar mevzuatı ile yasa çıktıktan sonra 400 bine yakın işçimiz sendikalı oldu. Örgütlenmenin önündeki yüzde 10 barajını kaldıran bir uygulamayı yürürlüğe koyduk. İş sağlığı, güvenliği gibi son derece önemli bir yasayı yürürlüğe koyduk, memurlara da toplu sözleşme yasasını yine talimatlarınız doğrultusunda yürürlüğe koyduk. Bunun yanında yine geçtiğimiz dönemde yaşadığımız acı olaylar karşısında gerek maden çalışanları gerek taşeron uygulamaları ile ilgili köklü değişimler yaptık. Hak için hukuk için emekçimiz için, işçi için yaptık."