13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 18 Temmuz'da başlıyor

13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 18 Temmuz'da başlıyor
13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 18 Temmuz'da başlıyor
- Stravinsky'nin "Ateş Kuşu", "İlkbahar Ayini", Ravel'in "Bolero" ile Gabichvadze'in "Hamlet" balelerinin sahneleneceği festival 1 Ağustos'a kadar sürecek

ANKARA (AA) - Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nce bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Bodrum Bale Festivali" 18 Temmuz -1 Ağustos tarihleri arasında Muğla'nın Bodrum ilçesinde sanatseverlerle buluşacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, tarihi Bodrum Kalesi'nde sanatseverlerle buluşacak etkinliğe Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi de destek veriyor.

Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerini yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin açılışı bazı prömiyerleri de içeriyor. Igor Stravinsky'nin "Ateş Kuşu" balesi  Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisiyle, aynı bestecinin "İlkbahar Ayini" balesi Mehmet Balkan koreografisiyle ve Maurice Ravel'in  "Bolero" balesi Uğur Seyrek koreografisiyle  İzmir , Antalya ve Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından 18 Temmuz'da sahnelenecek.

  İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından da "Contras", "Just One Of Those Things" ve "Troy Game" bölümlerinden oluşan ve çağdaş besteciler J. Adams, A. Noto, R. Sakamoto, Irving Berlin, Cole Porter, Batacuda ve Bob Downes'in müzikleri üzerine, Young Soon Hue, Christopher D'amboise ve Robert North'un koreografilerinden oluşan "Gökkuşağı" balesi 21 Temmuz'da sanatseverlerle buluşacak.

Rus Sibirya Devlet Opera ve Balesi Topluluğu Krasnoyarsk Tiyatrosu da "Carmen" balesini Sergey Bobrov'un koreografisiyle 24-25 Temmuz'da seyirciye sunacak.

Ünlü piyes yazarı W. Shakespeare'in ünlü tiyatro oyunundan ilham alınarak hazırlanan ve sanatçı Revaz Gabichvadze'in bestelediği Hamlet balesi Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 28 Temmuz'da sahnelenecek. Eserin reji ve koreografisi Nugzar ve Medeia Magalashvili tarafından gerçekleştirdi.

Festivalin kapanışı ise "Los Vivancos" topluluğu tarafından da epik bir flamenko gösterisi sunulacak. Okuma yazmayı bile öğrenmeden enstrüman çalmaya başlayan, aynı kanı taşıyan, flamenko ateşiyle izleyicileri coşturan 7 kardeşin "Best Of Los Vivancos" adlı performansı 31 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde seyirciyle buluşacak.

Etkinliğin biletleri "Biletiva" "http://www.bodrumballetfestival.gov.tr" sitesinden ve diğer satış noktalarında alınabilir.